В статия за британския вестник The Financial Times бившият премиер на Украйна и настоящ председател на Киевския форум по сигурността Арсений Яценюк призовава Европа за изготвянето на нов план за действие както по отношение на Беларус, така и в Източна Европа като цяло. Агенция „Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса.
Гражданското въстание в Беларус привлече широка подкрепа по целия свят. От практическа гледна точка обаче спешно е необходима всеобхватна нова стратегия на Запада по отношение на Източна Европа, както и онези страни, които не са защитени с членството в Европейския съюз и НАТО. Формулата, която понастоящем се използва от Запада по отношение на Източна Европа, включва клауза за поддържане на определена „социална дистанция“, без значение колко сложно е политическото определение за такова дистанциране, било то „Споразумение за асоцииране с Европейския съюз“ или „Източно партньорство“.
Източната част на Европа е много голям регион и източните му граници се простират до Кавказ. Въпреки това, в края на 80-те години, в този регион започнаха процеси, които надхвърляха обичайното. Възроди се националната идентичност, която надделя над постколониалното наследство; осъзна се значението на гражданските свободи, както и необходимостта от създаване на институции, които да ги подкрепят; и те също така търсеха прогресивни модели на икономическо развитие и сигурност.
За разлика от Запада, Русия има цялостно разбиране за нашия регион и неговото значение. В Молдова, Украйна и Беларус Русия се опитва да установи ефективен контрол и да създаде там плацдарми, за да развие влиянието си на Запад. Точно по този начин руският президент Владимир Путин предвижда пътя към пресъздаването на Съветския съюз, към което той така силно се стреми.
Няма магически лек, който да може правилно да реши „руския проблем“. Като реалист обаче вярвам, че всъщност има поредица от политически стъпки, които могат да бъдат предприети. За изпълнението на тези стъпки е необходима само политическа воля.
Само събитията в Беларус, както и възможността тази страна да се окаже за неопределено време под влиянието на Русия, изискват действия от Запада и Украйна. Сега е моментът да се действа, а не за колебания. Трябва да се каже откровено: за това Европейският съюз трябва да преосмисли общото си отношение към нашия регион.
Не бива да възприемате най-близките си съседи като част от приятелско, но екзотично източно партньорство. Вместо това заменете подхода си на „протегната ръка“ с подход на „помагаща ръка“. На практика това означава да се даде ясен сигнал на Беларус, Грузия, Молдова и Украйна, че членството им в Европейския съюз и НАТО е възможно за тях, ако се разработи ясен план за подготовка за присъединяване и този план е реалистичен.
Като част от този подход, Западна Европа трябва да се откаже от всякакви илюзии, които може да има за възстановяване на отношенията с Русия. Не е възможно рестартиране на отношенията с държава, управлявана от авторитарен и корумпиран режим като този на Путин. Вместо да се опитваме да възстановим отношенията с Русия чрез дипломатически трикове, е по-важно и наложително да увеличим натиска, както и да нулираме цялостния процес за мирно разрешаване на въоръжените конфликти, които Москва провокира в нашия регион.
В Украйна трябва да се откажем от илюзията, че можем да постигнем мир в Донбас, ако Крим остане под руска окупация. Тези въпроси не могат да останат отделни. В Донбас Кремъл се стреми да ограничи дейността на Украйна и Запада с помощта на малки тактически отстъпки и това се прави в очакване Киев също да направи такива. Окупираните територии на Донецк и Луганск обаче няма да бъдат свободни, докато самият Крим не бъде освободен. Това е правилната позиция.
Необходим е и по-цялостен подход към мирните процеси в Грузия и Молдова. Призовавам украинското правителство и неговите западни партньори да проведат среща на високо ниво и да разработят нов подход за разрешаване на замразените конфликти в нашия регион. Що се отнася до икономиката и бизнеса, нашият регион се нуждае от инвестиции и финансова подкрепа от западни партньори, което може да се нарече вид намеса.
Нашите държави трябва да бъдат поканени да участват в такива проекти на страните от ЕС като Инициативата за трите морета, както и в други инфраструктурни проекти. Освен това трябва да се създаде регионален фонд за противодействие на антизападната пропаганда и защита на свободата. И накрая, имаме нужда от подкрепа от САЩ и Европейския съюз, за да подкрепим нашия регион в споделено чувство за солидарност.
За тази цел призовавам нашите партньори да създадат съвместна инициатива на високо ниво за защита на свободата и демокрацията в Източна Европа. Основната цел на тази инициатива трябва да бъде създаването на обща визия за това как най-добре да продължи историческият процес на европейското обединение и освобождение от заплахите на авторитаризма, външната агресия и пренебрегването на човешките права.
Нуждаем се от нов план за Източна Европа. Това е в интерес на Източна Европа, както и на всички западни държави, които се стремят да запазят собствената си стабилност в нестабилен свят.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца