28 Ноември, 2024

Бизнесът: Ние сме за ускорено включване на България в чакалнята на еврозоната

Бизнесът: Ние сме за ускорено включване на България в чакалнята на еврозоната

Васил Велев

Не се страхуваме от проверките на прокуратурата на приватизационните сделки, посочи Васил Велев

„Актуални възможности и необходими действия в подкрепа на българския бизнес“ е тема на среща, която е организирана от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Срещата е посветена на дискусия с изпълнителната власт за възможностите за подобряване на конкурентоспособността на българската икономика. Като отчитат основните приоритети на организацията, нейните представители ще обсъдят възможностите на бизнеса за участие в оперативни програми през новия програмен период, както и Стратегията за малките и средни предприятия. 

Приоритетите на най-широко представителната работодателска организация са свързани с преодоляване на недостига на човешки ресурси, ускоряване на реформите в образователната система, с акцент върху професионалното образование, ускорено изграждане на електронното управление, реформата в сектор "Енергетика", изработване на механизъм за договаряне на минималната работна заплата по икономически сектор и отпадане на минималните осигурителни доходи.

Пред БНР председателят на УС на АИКБ Васил Велев коментира, че влизането на България в чакалнята на еврозоната е национален приоритет, който ще подобри бизнес средата и ще ускори икономическия растеж.

„Нашата позиция е ускорено включване в чакалнята ЕРМ2. Самото влизане в нея ще подобрява конкурентната позиция на страната. Моментът, в който да се излезе от чакалнята и да се влезе в еврозоната, е важен, но той е втора стъпка, която има време да бъде обсъждана, кога точно да бъде извършена. Важно е обаче да се влезе в чакалнята, за да се извлекат предимствата от тази макроикономическа стабилност, от ограниченията, които налага валутния борд“, заяви той.

Големият бизнес няма страхове от започналите проверки на прокуратурата на приватизационни сделки, каза Велев и допълни: „Това е важна тема, обществото, което не подкрепя предприемачеството при декларирана привързаност към пазарната икономика е обречено на изоставащо развитие. В България продажбите на всички компании, взети заедно, са от порядъка на 300 млрд. лева. Обществените поръчки са 6 млрд. Зависимите от държавата бизнеси са от порядъка на няколко процента…90% от бизнеса у нас е този, който работи на международните пазари, работи по правилата и тези бизнеси заслужават уважение, а не охулване“.

„Единиците, които са престъпвали закона, трябва да понесат цялата строгост на закона“, подчерта още Велев.
Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни