Бизнесът и синдикатите се обединиха около пакет от общо 54 допълнителни антикризисни мерки, като документът вече е изпратен до кабинета на премиера Бойко Борисов, съобщава БНР. Преговорите по мерките продължиха близо два месеца в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Едно от предложенията е да се поиска нотификация от Европейската комисия за периода 31 юли - 31-ви декември 2020 г. за удължаване на действието на схемата 60 на 40 и за разширяване на обхвата ѝ.
Сред лансираните от работодателските и синдикалните организации предложения са в обхвата на схемата "60 на 40" да се включи и селското стопанство, а за секторите "Туризъм" и "Транспорт" тя да се трансформира в "80 на 20".
Минималното обезщетение за безработица да стане 60 на сто от осигурителния доход при запазване на максималния осигурителен доход до края на 2020-та година.
За уволнените по време на извънредното положение, които нямат право на обезщетение за безработица, да се предвидят ваучери за храна на стойност линията на бедност е друго предложение, по което има съгласие.
Да се въведе допълнителен целеви отпуск до 20 дни за сметка на Националния осигурителен институт за уязвими групи работници, като майки с малки деца и възрастни - също до края на 2020 година. Това са част от другите консенсусни мерки.
Единодушна подкрепа от бизнеса и синдикатите има и мярката за прекратяване на задължението за заплащане на такса "битови отпадъци" и данък "сгради" за затворени обекти и предприятия за периода, за който те са преустановили дейността си.
снимка: ЕРА/БГНЕС
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг