В доклад е посочено, че партийно-политическата работа в поделенията на МВР е „незадоволителна и лошо организирана”
През 1950 г. тогавашният министър на вътрешните работи ген. Руси Христозов предлага на Политбюро на ЦК на БКП в МВР-ДС да се създаде партиен комитет с права на районен комитет от първа категория на мястото на дотогавашния 9-ти районен комитет на партията. Необходимостта от преструктурирането на партийната структура в репресивния апарат на БКП е произтекла стремежа за „пълно мобилизиране на комунистите, младежите и безпартийните в изпълнение на служебните задачи , за бързо повдигане на политическия уровен [ниво] на милиционерите”.
Това става ясно от строго секретен доклад на Руси Христозов до Политбюро от 1950 г., който desebg.com публикува онлайн. Посочено е, че партийно-политическата работа в поделенията на МВР е „незадоволителна и лошо организирана”.
Подчертано е, че милиционерите представляват по-голямата част от личния състав на МВР. „Същите са набират от селата, имат разнороден състав и идейно-политически са неукрепнали”. Те не са били в състояние да се ориентират при поставяне на задачи, а често са допускани и закононарушения. Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – войникът на партията”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.




Още от България
Петрова пред Илашчук: Неразрешено навлизане на дрон във въздушното ни пространство е неприемливо
Украинският посланик изрази дълбока загриженост във връзка със случилото се и подчерта, че Украйна не е насочвала умишлено безпилотни летателни апарати към България
Демерджиев: Евакуират се превантивно населените места в близост до завода в село Белица
По-рано кметът на Трявна Денчо Минев съобщи, че има взривове в част от складове на завода в Белица, вследствие на запален камион.
Силен взрив избухна във военни складове край Трявна
"Информирам всички жители на община Трявна, че вследствие на запален камион има взривове в част от складовете на завода за боеприпаси в село Белица."