В навечерието на Коледа берлинчани получиха един по-специален подарък: Осми март става десетият им официален празник. Не е ясно само на кого трябва да благодарят - на Ленин или на България?
Управляващата в Берлин коалиция от социалдемократи, леви и Зелени прие 8 март за официален празник. Така Международният ден на жената става десетият официален празник за берлинчани, които по този начин скъсяват дистанцията с жителите на двете водещи в това отношение федерални провинции Бавария и Баден-Вюртемберг - съответно с 13 и 12 официални празника в годината.
Осми март или Осми май?
На последното за годината заседание на местния парламент законът мина на първо четене, а до края на януари 2019 се очаква да бъде приет и окончателно, след което Осми март вече и официално ще стане официален празник. Постигането на съгласие за това обаче не беше никак лесно: Левицата настояваше за официален празник да бъде обявен 8 май, на който отбелязваме края на Втората световна война, но предложението не успя да се наложи. Известна утеха за Лявата партия все пак е решението Осми май да бъде празнуван официално еднократно - през 2020 година, когато се навършват 75 години от Освобождението.
Берлин вече има опит с еднократни празници - 31 октомври 2017 беше обявен за официален празник послучай 500-годишнината от Реформацията. Берлинската Лява партия не пожела да последва примера на други германски провинции и да обяви Деня на Реформацията за постоянен официален празник. Кметът на Берлин, социалдемократът Михаел Мюлер, искаше 18 март за официален празник - на него се отбелязва демократичната Мартенска революция от 1848 година. Берлинските Зелени пък се изхвърлиха с цели 9 предложения за официални празници - от Деня в памет на жертвите на Холокоста 27 януари, до 9 ноември. Така накрая депутатите приеха компромисно Осми март за новия официален празник.
"Социалистически празник"
Консерваторите от ХДС определиха 8 март като "социалистически празник", който не означава нищо за берлинчани. Същата критика чухме и от представителите на "Алтернатива за Германия".
Социалистическата история на този празник, разбира се, не може да бъде отречена. На 8 март 1917 година работнички и селянки излизат на протести по улиците на Петроград и дават своя принос за избухването на Февруарската революция. В тяхна чест на конференция на жените- комунистки в Москва през 1921 година денят е обявен за възпоменателен празник - по предложение на присъстващата на събитието българска делегация. Според друга интерпретация, комунистическите защитнички на правата на жените убедили съветския водач Ленин да обяви деня за официален празник.
Без значение кое от двете е вярно, берлинчани попадат в добра компания: 8 март е официален празник в Казахстан, Куба, Северна Корея, Русия, Туркменистан, Узбекистан и Беларус. Има и други, разбира се, но тук споменаваме само най-ярките примери...
Дойче Веле
Още от Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
"Хизбула" атакува военноморска база близо до Тел Авив
Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия
Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“