29 Март, 2026

Блинкън: Имаме доказателства, че Русия планира агресия срещу Украйна

Блинкън: Имаме доказателства, че Русия планира агресия срещу Украйна

Антъни Блинкън

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви в сряда, че Вашингтон е видял "доказателства", че Русия може да планира инвазия в Украйна, като заплаши Москва с болезнени икономически санкции, ако атакува.

"Дълбоко сме обезпокоени от доказателствата, че Русия е направила планове за значителни агресивни ходове срещу Украйна, плановете включват усилия за дестабилизиране на Украйна отвътре, както и мащабни военни операции", заяви Блинкън след срещата на външните министри на НАТО в латвийската столица Рига, обвинявайки Москва, че струпва "десетки хиляди допълнителни бойни сили" близо до границата.

"Сега не знаем дали президентът Путин е взел решение да нахлуе. Знаем обаче, че той създава капацитет да го направи в кратки срокове, ако реши", каза той.

Блинкън настоя, че "дипломацията е единственият отговорен начин за разрешаване на тази потенциална криза" преди срещата с руския си колега Сергей Лавров в Швеция в четвъртък.

Но той предупреди, че ако Москва продължи с агресията, това ще има "далечни и дълготрайни последици" за нея.

"Дадохме ясно да се разбере на Кремъл, че ще отговорим решително, включително с редица икономически мерки с голямо въздействие, от чието използване сме се въздържали в миналото", каза Блинкън.

От НАТО "се уверяват, че Украйна разполага със средства да се защити".

Блинкън заяви, че алиансът "ще разгледа какво трябва да направи в случай на по-нататъшна руска агресия, за да укрепи собствената си отбрана" при обсъждането на укрепването на силите по източния фланг на НАТО.

Москва, която заграби Крим от Украйна през 2014 г. и подкрепя сепаратистите, воюващи срещу Киев, категорично отрича да подготвя нападение и обвинява НАТО, че подклажда напрежението.

В сряда Москва обвини Украйна, че струпва десетки хиляди войници в източната част на страната, тъй като притесненията от ескалация на конфликта нарастват.

Също така в сряда украинският президент Володимир Зеленски призова за директни разговори с Москва, тъй като напрежението нараства заради твърденията, че Русия подготвя инвазия./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Иран атакува международното летище на Кувейт

Иран атакува международното летище на Кувейт

На мястото на иранската атака е избухнал голям пожар. Кадри от гасенето на огъня от спасителите бяха показани на страницата на Генералния щаб на армията на Кувейт в социалната мрежа X.

Повече от 8 милиона протестираха срещу Тръмп в САЩ

Повече от 8 милиона протестираха срещу Тръмп в САЩ

В протестите в САЩ се включиха Робърт Де Ниро и Брус Спрингстийн. Легендарният актьор, който е остър критик на Тръмп, поведе няколко десетки хиляди души на шествие в Ню Йорк.

 WP: САЩ подготвят дълга наземна операция в Иран

WP: САЩ подготвят дълга наземна операция в Иран

Този нов етап от войната може да се окаже значително по-опасен за американските войски, отколкото първите четири седмици