Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви, че има неопровержими доказателства, че венецуелската опозиция е спечелила последните президентски избори, предаде Би Би Си.
По думите на Блинкън е ясно, че Едмундо Гонсалес е спечелил най-много гласове, въпреки че действащият президент Николас Мадуро обяви спорна победа.
"Предвид неопровержимите доказателства, за Съединените щати и най-вече за венецуелския народ е ясно, че Едмундо Гонсалес Урутия е спечелил най-много гласове на президентските избори във Венецуела на 28 юли", посочи Блинкен.
Изявлението му идва в момент, когато президентите на Бразилия, Мексико и Колумбия призоваха Венецуела да оповести пълните данни за изборите миналата неделя.
По-късно Държавният департамент на САЩ съобщи, че Блинкон е разговарял с Гонсалес, за да го поздрави "за получаването на най-много гласове".
В разговора си с Гонсалес и лидера на опозиционната партия Мария Корина Мачадо, държавният секретар изрази загриженост за тяхната безопасност и благополучие и осъди всяко политическо насилие и репресии.
На 2 август изборният орган на Венецуела ратифицира оспорваната победа на Мадуро - според 97% от преброените гласове той спечелил около 52% от гласовете срещу 43% за Гонсалес, твърдят официалните представители.
Мадуро обвини опозицията, че е представила фалшиви доказателства, за да оспори резултатите от изборите, и обвини САЩ, че стоят зад "опит за преврат", организиран от противниците му.
Резултатът от изборите беше признат от венецуелските съюзници Китай, Русия и Иран.
Но САЩ, Европейският съюз и други страни от Г-7 призоваха правителството на Мадуро да публикува подробни данни за гласуването.
В социалните мрежи Блинкън заяви:
"Данните от изборите категорично показват волята на венецуелския народ: кандидатът на демократичната опозиция Едмундо Гонсалес спечели най-много гласове на изборите. Венецуелците гласуваха и гласовете им трябва да бъдат зачетени."
След като последните избори през 2018 г. бяха международно отхвърлени, тъй като не бяха свободни, нито честни, държавите, включително САЩ, решиха да признаят тогавашния лидер на опозицията Хуан Гуайдо за временен президент и наложиха санкции на Венецуела.
Блинкън подчерта, че е време "венецуелските партии да започнат обсъждания за уважителен, мирен преход в съответствие с венецуелското изборно законодателство и желанията на венецуелския народ“. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства