Борбата срещу дезинформацията, особено чрез съдържание, генерирано от изкуствен интелект (ИИ), е от "жизненоважен интерес" за сигурността на САЩ и е дипломатически приоритет, заяви държавният секретар Антъни Блинкен в Сеул, предаде АФП.
Блинкен говори в Южна Корея по време на третата среща на върха за демокрацията - инициатива на президента на САЩ Джо Байдън, в която участват представители на правителства, неправителствени организации и членове на гражданското общество.
Цифровите технологии чрез социалните мрежи и изкуствения интелект "драматично ускоряват скоростта и разпространението на дезинформацията", отбеляза ръководителят на американската дипломация, описвайки усилията на Вашингтон за борба с този проблем.
"Изграждането на по-устойчива информационна среда е жизненоважен интерес за националната сигурност на Съединените щати и висок приоритет за нашата дипломация", каза той.
Държавният департамент публикува "демократична пътна карта" с препоръки, които да помогнат на обществото да стане по-информирано и по-устойчиво на информационните манипулации.
Те включват "насърчаване на платформите за социални медии да етикетират съдържанието, генерирано от изкуствен интелект, така че потребителите да знаят кога дадено изображение е истинско или не", добави Блинкен.
Блинкен очерта и инициативи в подкрепа на медийната индустрия, включително борба със "злоупотребата с търговски шпионски софтуер за наблюдение и тормоз на журналисти, правозащитници и други" с помощта на "санкции, експортен контрол и визови ограничения, които да напомнят на правителствата и компаниите за техните отговорности".
Сайтовете, разпространяващи дезинформация, разчитаха на писатели, но инструментите за изкуствен интелект вече предлагат евтина алтернатива за фабрикуване на съдържание, което често е трудно да се различи от автентичната информация.
През последните месеци се появиха стотици сайтове, работещи с изкуствен интелект и имитиращи добре познати медии, които подхранват нарастващ поток от дезинформация за всичко - от войната до политиците - и подхранват безпокойството в година, изпълнена с избори по целия свят.
Експертите смятат, че дезинформацията, генерирана от изкуствен интелект, може да окаже голямо влияние върху изборите в САЩ през 2024 г. и в много други държави, включително Южна Корея, където през април ще се проведат парламентарни избори. /БГНЕС
Свят
Блинкен: Дезинформацията, генерирана от изкуствен интелект, може да бъде пагубна за изборите в САЩ и по света
Държавният департамент публикува "демократична пътна карта" с препоръки, които да помогнат на американците да станат по-информирани
Фактор Фактор
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар