16 Януари, 2026

Близо 1730 избирателни секции в страната са застрашени от контролиране на вота

Близо 1730 избирателни секции в страната са застрашени от контролиране на вота

Близо 1730 избирателни секции в страната са застрашени от контролиране на вота в тях. Това показват резултатите от онлайн инструмент, оценяващ риска от манипулации на изборите преди гласуването за народни представители на 4 април, пише "Дневник". Проучването беше представено от Института за развитие на публичната среда (ИРПС). Най-много секции в риск се намират в район Хасково (141), Бургас (134), Добрич и Шумен (106), а най-малко в многомандатен район Кюстендил (6), Перник (11) и Габрово (13).

Данните са събрани след анализ на поведението на избирателите на парламентарните избори в периода 2013-2017 г., направен на база официални изборни резултати и проследяващ резките отклонения в електоралното поведение в някои секции спрямо поведението на гласуващите в населените места или отделните многомандатни избирателни райони.

От изнесената информация се разбира, че през 2013 г. секциите в риск са били 1502, като в тях са били регистрирани 370 хил. избиратели. През 2014 г. броят им е бил 1546 с 390 хил. избиратели, а през 2017 - 1284 секции с 322 хил. избиратели. Тези числа показват, че избирателната тежест на гласовете от тези секции е около 10 процента. Но от ИРПС изрично правят уточнението, че тези данни не показват еднозначно размера на купения вот.

"За да твърдим, че има контролиран вот в тези секции, трябва да се говори за 100 процента гласове, подадени за един политически субект. Поради тази причина общият брой на гласувалите хора в тези секции не се равнява на контролирания вот, а само цели да насочи вниманието към тези места", обясняват от ИРПС.

От организацията посочват и възможните причини, които биха могли да доведат до отклонения в поведението на избирателите. Според тях при по-малките населени места става дума най-вече за етнически вот или за пряка връзка между отделните кандидати в партийните листи и избирателите. Не се изключват обаче и различните форми на натиск - през публичните институции, които се оказват единствен работодател в някои райони, или по линия на големите предприятия, които се опитват да се сближат с партиите, които са на власт. Също така може да става дума и за купуване на гласове или изнудване на избирателите чрез помощи, които се раздават от страна на местната власт.

Изводът на ИРПС е, че изборните нарушения се случват там, където населението е изпаднало в зависимост, било то икономическа, образователна или корупционна. За определяне каква точно е тежестта на купения и контролиран вот е необходим по-задълбочен и цялостен анализ, казват още от организацията.

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".