Експерти обясняват защо е нужно точно сега да бъдат наложени нови санкции на Руската федерация
Понижаването на цени на петрола и задаващият се период на свръхпредлагане могат да създадат идеалната възможност за затягане на санкциите срещу Руската федерация. Този ход всъщност може да намали военните способности на Кремъл.
Анализаторът на петролния пазар на Bloomberg Джулиан Лий пише, че съществуващият механизъм за таван на цените, който всъщност не намали петролните приходи на Москва, е въведен по настояване на администрацията на САЩ, опасявайки се, че истинският удар върху руския износ ще доведе до рязко покачване на цените. Сега това вече не предизвиква същото безпокойство, както преди две години, когато беше разработена тази мярка.
Дори при геополитическото напрежение в Близкия изток на най-високите си нива от десетилетия, цената на суровия петрол Brent все още се движи под 75 долара за барел, след като падна под 70 долара през септември. Цената е повече от една четвърт под нивото, на която беше, когато се разрабваше горната граница на цената.
Санкциите, наложени на отделни танкери за нарушаване на ценовите ограничения, не се оказаха особено успешни. Тези съдове не са плавали с месеци, след като са били включени в черния списък от САЩ, Обединеното кралство и ЕС. Но наскоро Москва започна да ги връща в експлоатация и в момента има 90 петролни танкера, които са обект на санкции.
Значителното увеличаване броя на тези кораби и въвеждането на реални разходи за използването им ще удари тежко Москва. Ако индийските, китайските и турските рафинерии бъдат убедени да спрат или намалят вноса на руски петрол, износът на петрол от Москва неизбежно ще спадне.
Според Международната агенция по енергетика намаляването на руски петрол, да речем, с 1 милион барела на ден световния пазар може да доведе до малко повече от баланс между търсене и предлагане през първата половина на 2025 г. При слаб пазар въздействието върху цените ще бъде управляемо. Ефектът върху военния бюджет на Кремъл би бил много по-опустошителен.
Освен това има много свободен производствен капацитет, който може да компенсира всяка загуба на руски варели. Групата държави, производители на петрол – ОПЕК, теоретично може да увеличи доставките с повече от 5 милиона барела на ден.
Превод: Faktor.bg
Следете с Фактор
ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС
- 20:38, 23 Ноември, 2024
Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно
- 20:12, 23 Ноември, 2024
Още от Свят
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
Орбан отбеляза, че са проведени важни разговори с вътрешните министри на Австрия, България, Унгария и Румъния
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан
Байдън почете жертвите на Гладомора
„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.