Нова версия на споразумението за украинските полезни изкопаеми показва намерението на ръководството на САЩ да сложи ръка върху всички украински ресурси и да блокира достъпа до тях за Европа. Това пише Bloomberg.
Според черновата на документа, с който са се запознали журналисти, администрацията на Тръмп изисква „право на първо предложение“ за инвестиции във всички инфраструктурни и добивни проекти в рамките на партньорското споразумение с Украйна.
„Ако бъде прието, споразумението за партньорство ще даде на САЩ огромни правомощия да контролират инвестициите в Украйна в проекти, включително пътища и железници, пристанища, мини, добив на нефт, газ и други важни полезни изкопаеми. Това би означавало безпрецедентно разширяване на икономическото влияние на САЩ в най-голямата по площ страна в Европа точно в момент, когато тя се опитва да се присъедини към ЕС“, пише Bloomberg.
Своето право на такива изгодни условия администрацията на Тръмп обосновава с военната и финансова помощ за Украйна по време на пълномащабното руско нашествие.
В момента обсъждането на детайлите на споразумението продължава, а окончателната версия на проекта може да се различава значително от текущата. Според Bloomberg, Украйна вероятно ще отговори на документа със собствени изменения още тази седмица.
Основни точки от проекта
Според настоящия вариант на документа:
САЩ ще назначават трима от петима членове на управителния съвет на съвместния инвестиционен фонд, което ще им осигури фактически контрол върху него.
Правителството в Киев ще трябва да влага във фонда 50% от приходите си от всички нови проекти за добив на природни ресурси и инфраструктурни проекти.
САЩ ще имат право на цялата печалба плюс 4% годишен доход, докато не възстановят всички разходи, направени за помощ на Украйна от 2022 г. насам.
Всички инвестиционни проекти ще трябва да бъдат представени на фонда за одобрение. На Киев ще бъде забранено да предлага отхвърлени проекти на други страни при „значително по-добри“ условия в продължение на поне една година.
Освен това, правителството на САЩ ще има правото да изкупува украински метали, полезни изкопаеми, нефт и газ при търговски условия, преди други купувачи, независимо от това дали фондът е финансирал конкретния проект.
Споразумението, което няма срок на валидност, също така забранява на Киев да продава важни полезни изкопаеми на държави, които са „стратегически конкуренти“ на САЩ.
Предистория
Както по-рано съобщихме, през февруари 2025 г. Украйна и САЩ постигнаха предварително споразумение за добива на полезни изкопаеми, което предвиждаше създаването на съвместен инвестиционен фонд за експлоатация на украинските находища. Въпреки това, подписването беше осуетено заради конфликт между президентите на Украйна и САЩ в Овалния кабинет на Белия дом.
Преди дни САЩ представиха на Украйна нов вариант на споразумението, който предвиждаше контрол над украинските природни богатства без предоставяне на гаранции за сигурност. Това предизвика безпокойство сред украинските политици, които го смятат за стъпка назад.
Освен това, САЩ предложиха включването на Запорожката АЕЦ в по-широко икономическо споразумение, което породи допълнителни опасения относно суверенитета на Украйна над стратегическите ѝ обекти.
Още от Свят
"Всеки, който може да носи оръжие" - "Хамас" призова за световна съпротива срещу плана на Тръмп за Газа
Нетаняху предложи да позволи на лидерите на "Хамас" да напуснат Газа, но поиска групировката да сложи оръжие
Сенките на руската хибридна война в италианското небе предизвикват разследвания
В района се намират заводи на "Леонардо" – водещата италианска компания в отбранителната индустрия, а не далеч в Солбяте Олона е разположена оперативната база на командване на НАТО.
Надпреварата за Арктика - между САЩ и Русия се намеси Китай
Военен интерес, природни богатства, нови морски маршрути