Бурно развиващата се военна икономика на Путин е на прага на срив, пише Bloomberg
Отбелязва се, че две трети от руснаците продължават да вярват в утрешния ден.
Пълномащабното нахлуване на Руската федерация в Украйна предизвика икономически бум, базиран на държавни стимули. За близо три години обаче все повече се проявяват признаци, че скоро ще трябва да се плати цената.
Според Bloomberg настроенията в руските градове остават приповдигнати – ресторантите са пълни, магазините функционират, но комбинацията от рекордно високи лихвени проценти и устойчива инфлация заплашва бъдещия икономически растеж.
„Относително добрият период за руската икономика, основан на натрупани преди ресурси, приключи“, казва икономистът и бивш високопоставен служител на централната банка Олег Вюгин. „Високата инфлация изяжда този привидно краткосрочен успех“.
Основни рискове за икономиката
Русия се изправя пред санкции, обезценена валута, несигурни перспективи за цените на петрола и опасения, че основният ѝ партньор – Китай – няма да се справи с икономическите си проблеми.
Засега икономиката продължава да функционира, въпреки западните санкции. Високите заплати помагат да се намали общественото недоволство от войната, а две трети от руснаците все още вярват в стабилността на бъдещето.
„Средната класа в момента се чувства добре“, коментира специалистът по информационни технологии Сергей Дмитриев. „Високите лихвени проценти не успяха да ограничат ръста на цените, който е повече от два пъти над целевото ниво“.
Задълбочаване на икономическите проблеми
Рекордните разходи по заеми вече започват да дават отражение. Според изследователската група „Автостат“ автосалоните в Русия са застрашени от вълна от фалити. Селскостопанският сектор също изпитва затруднения.
Дори най-големите компании преразглеждат стратегиите си. Тръбопроводният оператор „Транснефт“ и „Руски железници“ значително намаляват инвестиционните си програми, отчасти заради високите разходи по заеми.
Инфлация и бъдещи прогнози
Централната банка прогнозира инфлация от 4.5–5% до края на годината, като ключовата лихва ще остане между 17 и 20%.
„Тази година ще бъде година на затягане на коланите“, казва икономистът София Донец от T-Investments. „Кредиторите ще спечелят, докато кредитополучателите трудно ще се справят“.
Спадът в цените на петрола е един от най-големите рискове за икономиката през 2025 г. Според Донец, ако цените паднат още, Русия ще трябва да направи сериозни жертви.
Анализаторите от Промсвязьбанк посочват, че бързото приключване на войната би могло да укрепи рублата, да върне чуждестранните инвеститори и да увеличи износните приходи.
В противен случай инфлацията и строгата икономическа политика вероятно ще се запазят, което ще забави растежа.
Рискът от рецесия остава най-висок за последните три години. Макар прогнозите да предвиждат слаб растеж до края на следващата година, опасността от спад в някои тримесечия е реална.
Още от Свят
Остин: Заплахата от Ислямска държава остава, войските на САЩ не трябва да напускат Сирия
Американските военнослужещи за противодействие на ИД са значително повече от 900, за които официални лица от години твърдят
Украйна ще достави на Молдова въглища след като Русия спря газта за Приднестровието
Володимир Зеленски обсъди с молдовския президент Мая Санду доставката в Молдова на украински въглища за облекчаване на енергийната криза в останалия без течно гориво сепаратисткия регион
Фицо договорил газ за Словакия с Путин, закани се на Киев
Заради обострените отношения с Украйна, словашкият премиер заплаши страната, че ще спре доставките на електроенергия, както и помощите за украинските бежанци