Въпреки че все още не се отчита съществена промяна в обема на необслужваните банкови кредити, кредитният риск се изостря в сравнение с периода преди началото на пандемията. За това предупреждава Българската народна банка в регулярното си издание "Банките в България".
Изданието припомня, че именно заради нарасналия риск от просрочия по все повече заеми през септември тази година централната банка увеличи нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, от 0.5% на 1%, в сила от 1 октомври 2022 г.
БНБ обръща внимание, че въведеният мораториум върху плащането по част от кредитите вече е изтекъл и че при тях делът на необслужваните заеми е по-висок в сравнение с общия кредитен портфейл. Увеличават се и заемите във фаза 2 по международния счетоводен стандарт 9, тоест тези, при които има влошаване на обслужването.
"Въпреки че в краткосрочен план засилването на кредитната активност може да окаже благоприятен ефект върху финансовия резултат на банковия сектор, продължителното запазване на текущите нива на кредитен растеж създават предпоставки за нарастване на задлъжнялостта и за натрупване на циклични рискове, които могат да се материализират при икономически спад под формата на увеличение на необслужваните кредити и на обезценките", предупреждава централната банка.
От анализа става ясно, че банките се стремят да компенсират намалелите приходи от лихви не само с увеличаване на таксите и комисионите, но и със значително повишаване на обема на отпуснатите кредити, особено за покупка на жилище. Това повишава риска за системата и оказва влияние върху растящите "с високи темпове" цени на жилищата.
Още от Бизнес
Нанков: Последните 4 години бяха истинска катастрофа в управлението на водите
"Продължаваме промяната" имат голям принос в създаването на водната криза в страната с вредни решения, вместо да решават проблемите на хората
46% от българите подкрепят въвеждането на еврото, но и 46% са "против"
Това сочи изследване на "Стандартен Евробарометър", проведено преди месец
Евробарометър: Покрепата на българите за Еврозоната расте въпреки поляризацията в обществото
Близо две трети от българите виждат основния положителен резултат от членството в ЕС в свободното придвижване, което дава възможност да избираш къде да живееш, работиш, учиш или правиш бизнес