Опитът на Украйна в използването на безпилотни летателни апарати срещу руските окупатори е спасил американската армия от стратегически грешки при създаването на собствени дронови системи. За това съобщава изданието Air And Space Forces Magazine.
През септември 2023 г. Пентагонът стартира програмата Replicator, в рамките на която е планирано снабдяване на американските войски с безпилотни летателни апарати и системи за противодействие на вражески дронове. Според заместник-директора на отдела за отбранителни иновации в Пентагона, Адити Кумар, първият етап от този проект — доставката на хиляди „евтини автономни платформи“ на войските — трябва да приключи до юли 2025 г. След това ще започне вторият етап — доставката на системи за противодействие на дронове.
Обсъждайки предизвикателствата при изпълнението на програмата Replicator, Кумар признава, че опитът на Украйна е бил много полезен за Пентагона. По-конкретно, украинците обновяват софтуера на своите дронове изключително бързо, за да поддържат тяхната ефективност в условията на динамично бойно поле.
„Украинският опит беше много полезен за нас, показвайки, че обновяването на софтуера трябва да се случва в рамките на три до четири седмици, което е изключително бързо и скъпо“, заявява представителката на Пентагона.
Според нея исторически Пентагонът е отделял недостатъчно финансиране за обновяване на софтуера на американското оръжие, което е довело до бавни актуализации. Кумар подчертава, че тази практика трябва да се промени.
Нова надпревара във въоръжението
Както съобщи УНИАН, британската армия за първи път успешно използва високо енергийно лазерно оръжие, монтирано на бронетранспортьор. По време на изпитанията на полигона успешно бяха унищожени безпилотни летателни апарати. Интересното е, че бронетранспортьорът, на който е монтиран лазерът, се използва и от Въоръжените сили на Украйна. Следователно теоретично тези лазери скоро могат да се появят и в Украйна.
Също така беше съобщено, че в САЩ, след няколко неуспешни опита, беше проведен първият успешен тестов пуск на хиперзвуковата ракета Dark Eagle. Досега основният проблем при тестовете на Dark Eagle беше стартовата установка, а не самата ракета.
Още от Свят
Майкъл Уолц: С екипа на Тръмп ще спрем клането в Украйна завинаги
Според него, вместо да предоставя на Украйна „празен чек“, Вашингтон трябва да се фокусира върху целите, които иска да постигне чрез подкрепата си.
WSJ: Трета световна война е на прага
Днес Русия, Китай, Иран и КНДР формират автократична ос, която действа съвместно срещу Запада.
Какво представляват новите оръжия, които създаде Украйна?
Има малко информация за разработената украинска ракета "Рута" и безпилотния самолет "Пекло", но външният им вид беше показан и от това могат да се направят много изводи