24 Ноември, 2024

Боеве в Триполи при опит на непризнатата власт от Тобрук да узурпира столицата

Боеве в Триполи при опит на непризнатата власт от Тобрук да узурпира столицата

Снимка: архив

Преди обяд бе съобщено, че узурпаторите напускат столицата

Боеве между привърженици на две конкуриращи се правителства избухнаха във вторник сутринта в либийската столица Триполи, което създаде опасения за връщане на хаоса в богатата на петрол страна, предаде АФП.

Насилието започна след съобщението за "пристигане на премиера на либийското правителство г-н Фатхи Башага, придружен от няколко министри, в столицата Триполи, за да започне работа си там". Преди обяд бе съобщено, че те напускат столицата, съобщи БНР.

Напомняме, Либия е управлявана от премиера Абдел Хамид Дбейба, който оглавява международно признатото правителство на страната. Властта му се оспорва от Фатхи Башага, който бе назначен за премиер през февруари от парламента в източния град Тобрук. Башага има подкрепата на маршал Халифа Хафтар, който е близък до Кремъл.

Правителството на обединението, ръководено от Дбейба, не реагира незабавно на съобщението за пристигането на неговия съперник в столицата. Тази администрация бе поставена на власт през 2020 г., като част от подкрепяния от ООН труден мирен процес. Оттогава той отказва да напусне поста.

Боевете създадоха опасения за връщане на хаоса в Либия, настанал след свалянето на диктатора Муамар Кадафи през 2011 г. 

На правителството на Дбейба бе възложено да организира избори, планирани за декември 2021 г., но те бяха отложени за неопределено време и неговите политически опоненти твърдят, че мандатът му вече е изтекъл.

През февруари парламентът в Тобрук посочи бившия вътрешен министър Башага за премиер. Той обаче не успя да отстрани Дбейба, който повтаря, че ще предаде властта единствено на избрано правителство.

През март въоръжени групи, които подкрепят Башага, се разположиха в покрайнините на столицата, създавайки опасения за конфронтация, която може да сложи край на крехкото примирие в сила от октомври 2020 г.

Хафтар е базиран в източната част на страната военачалник, който в периода 2019-2020 г. направи няколко неуспешни опита да превземе Триполи и който контролира няколко ключови петролни инсталации.

Създаването на две правителства напомня на тежкия период 2014-2021 г., през който имаше конкуриращи се администрации.

Производството на петрол – основният източник на приходи за северноафриканската страна, отново е засегнато от политическото противоборство, като въоръжени групи, свързани с източния лагер, които иска властта да бъде предадена на Башага, принудиха петролни терминали да спрат работа.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства