"Прокуратура, на която отне 4 години да внесе обвинителен акт по случая „Осемте джуджета“ и то само срещу вече изчезналия Петьо Еврото, без нито един друг от участвалите в ОПГ-то прокурори и следователи, и това под ръководството на двама главни прокурори, не може да бъде кредитирана с доверие, че ще се занимава обективно с разкриване на корупция. Явно, освен прекалено централизирана, е и прекалено капсулирана и мръсните тайни остават заровени между редовете на прокурорските актове."
Това написа депутатът от „Демократична България“ (ДБ) Божидар Божанов.
„Наскоро Йонко Грозев (бивш съдия в ЕСПЧ) в подкаста на ИПВ каза, че в такива случаи – на пълна капсулация – единственото трайно решение е демократичният контрол. Това опитахме да направим с промените в Конституцията, като увеличихме парламентарната квота в прокурорския съвет. За съжаление това беше отменено, вероятно под влиянията от следващия абзац“, пише Божанов във „Фейсбук“ и подчертава, че така единственият начин за влияние върху прокуратурата остава нелегитимният.
По думите му това е „този, който Пеевски ползва – набор от компромати и дела на трупчета срещу магистрати (подкрепени със СРС-та), плюс обещания за кариерно израстване (лично, и на деца и роднини), гарантирано от нарастващата през годините „квота на Пеевски“ във Висшия съдебен съвет“.
„Това, което остава в тази ситуация, в която капсулацията на прокуратурата беше провъзгласена за конституционна ценност, е с мерки на законово ниво да постигнем плавно подобрение. Изменения в устройствения и процесуалните закони на съдебната власт, както и избор на нов Висш съдебен съвет, чиято парламентарна квота да поеме ангажимент да декапсулира прокуратурата, доколкото е възможно, включително с избора на следващ главен прокурор“, отбелязва Божанов.
Депутатът от ДБ посочва, че това може да стане само ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени.
„В момента, чрез преговорите, търсим такова. Изградената капсулирана система, в която проникват само нелегитимни влияния, няма да се промени без политическо мнозинство, което като минимум може да разбърка картите и да вкара несигурност в безалтернативността на тези нелегитимните влияния“, пише още Божанов, цитиран от БГНЕС.
На 7 януари 2025 г. парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси ще обсъди на първо четене три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, внесени от ДБ, „Възраждане“ и „Има такъв народ“.
Още от Топ Фактор
Спорът за "Св. Александър Невски" - една от най-съдбовните дискусии в българската история
Всяка нова война, водена от Русия, допълнително изостря историческо противопоставяне за името на хром-паметника
The Telegraph: Новата украинска крилата ракета "Трембита" може да се превърне в най-големия символ
При цена около 10 000 долара за единица, „Трембита“ може да носи 18-килограмов заряд взривно вещество на разстояние до 144 километра
Ганьо троши понятието за държавност
Какво е древното жертвоприношение, ако не пазарлък на човека с Бога, но по-отнапред – давам ти, за да получа