Георги Коритаров, "Свободна зона", ТВ Европа
Николай Хаджигенов, който е част от т.нар. „отровно трио“, изглежда в очите на българите като инициатори и идеолози за сваляне на кабинета. Той казва, че „днешното мероприятие не се получи“. Думите му са по повод вчерашните протести, които е очаквал адвокат Хаджигенов да свалят правителството. Най същественото в това изречение не е, че „не се е получило“, а думата „мероприятие“. Тя ни съобщава всичко.
Това е дума, която по-старото поколение е свикнало да свързва с мероприятия на народната власт, на народния съд, на селското стопанство и на лениниските съботници. Дълбинният смисъл на думата „мероприятия“ не просто трябва да отвращава, но и рязко да вцепени хората, които още се вцепеняват, че рязко някой ги води към демократични промени. В „мероприятията“ може да има партийни апаратчици или откровени ленивци, които се затрудняват да формулират другояче някаква кауза, ако въобще я има. Затова тези акции ще се провалят. Всички видяхте – хората от момента, в който карнавалът секна и бяха призовани да поемат лична и съдебна отговорност, се уплашиха. Те се оказаха на границата между два бряга – между веселбата и карнавалния опит да свалят легитимно избрано правителство, и поемането на „революционна отговорност“, за която се плаща цена. В телевизиите се надпреварват да говорят слуги, независимо около какви центрове е изграден този слугинаж, а на площадите страхливците се разбягват, защото нямат кауза.
На този фон нещата отиват към затихване, а премиерът каза доволно, че е докарал 29 млрд. евро в страната от ЕС и призова, който иска, да го сваля. Той има всички основания да го каже. Как да го свалиш, след като е постигнал такъв резултат? Една декларация обаче буди тревожност. Тя е на генерала от запаса Димитър Шивиков. Той призовава колегите си парашутисти и бивши военни за това, че е настанало „време разделно за съдбата на отечеството. Нима ще сме активни наблюдатели, да подкрепим активния протест“. Това говори за особен опит за подготовка на нещо, което макар и пряко да не се нарича военен преврат, много прилича на призив за ангажиране на военни, които да компенсират страхливците, които се разбягаха и да се изправят със силови действия срещу властта. Ето защо моята интуиция ме отведе към Атанас Запрянов, когото попитах защо Румен Радев е толкова убеден за свалянето на правителството. Ако се е сетил за какво става дума, българският парламент трябва да излезе с декларация, в която да призове Румен Радев категорично да осъди подобни призиви на генерали от запаса. Защо той говори за святата дума „България“? Всички говорят за България, но никой не казва „демокрация“.
Тези събития, които виждаме, потвърждават един мой извод. Бойко Борисов и България се заслужават взаимно. Заедно – ръка за ръка ще вървят в каквото и да е посока. Може и да е нагоре, но може да се окаже и надолу.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас