Резервът за българската икономика е в борбата със сивия сектор, в изсветляването на икономиката, подобряването на бизнес климата и по-добрите условия за работа. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, която пое властта във ведомството от Даниела Везиева.
За да бъде възможна каквато и да е политика е необходима икономика, да има приходи от висок икономически растеж, за да може да се осъществи цялостната програма на правителството, подчерта още лидерът на БСП в оставка, цитирана от bTV. Тя посочи, че все още не е изяснено какви съкращения ще се правят в държавната администрация, но целта ще е никой да не се чувства „изоставен или изхвърлен в тази криза“.
Като приоритети тя си постави опростяването на нормативната база и подобряването на ситуацията с язовирите с оглед последните наводнения.
Икономическото министерство за разделя на индустрия и иновации, като новото ведомство ще е под ръководството на Даниел Лорер. „За първи път България поставя фокуса върху икономическия растеж чрез иновации“, коментира той. По думите му ще се работи върху набор от инструменти, които да дадат много ясен знак на предприемачите, малките и средните предприятия за това, че „България е отворена за бизнес“.
„Когато една държава има солидна законова рамка, когато в нея инвеститорите нямат страх, че ще бъдат рекетирани, когато законът се прилага еднакво за всички, инвеститорите сами идват“, отбеляза той, като посочи, че България може да е изключително ефективна дестинация за финансови услуги заради ниските ставки и мита.
Министерството на иновациите и растежа ще работи по Плана за възстановяване, оперативните програми и инструментите за финансиране на бизнеса – ББР, Фондът на фондовете, Българската агенция за инвестиции.
„Оставям министерство с изключително експертен екип. В лицето на новите министри виждам двама лидери, смятам, че екипите ще ги следват“, заяви Даниела Везиева.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг