28 Декември, 2025

Борел: ЕС ще помогне на РСМ срещу влиянието на трети страни

Борел: ЕС ще помогне на РСМ срещу влиянието на трети страни

Жозеп Борел

ЕС ще помогне на РСМ срещу опитите на трети страни да ѝ повлияят. Македония не се нуждае от заключение от Европейския съюз, което да потвърди нейната идентичност, защото страната няма да го загуби в процеса на преговори. Това заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел в обръщението си на Първата междуправителствена конференция в Брюксел.

„Живеем във време на политика на идентичност. По пътя към ЕС вие няма да загубите своята идентичност, никой от нас не го прави. Македония с нейната богата история и култура винаги е била част от Европа, нямате нужда от заключения за това от ЕС. Имаме нужда от вас, имаме нужда от Македония, за да допълним нашата идентичност“, каза Борел.

„Живеем в много големи и тектонични политически промени, вървим към стратегически решения, но стоим на кръстопът в историята. Съгласен съм, че можем да напреднем само чрез пълното интегриране на Западните Балкани в ЕС. ЕС е създаден, за да лекува разделението и да намалява различията от войните на Стария континент. Живеем в решаващи времена и Македония трябва да използва този момент, за да направи ключови реформи. Ние ще ви помогнем при опитите на трети страни да ви влияят и да се справите с последствията от войната в Украйна. Ние ще бъдем до вас през целия път“, каза Борел.
Сподели:

Коментари (0)

Канада обяви нови близо 2 милиарда долара за Украйна

Канада обяви нови близо 2 милиарда долара за Украйна

Канадският премиер Марк Карни осъди „варварството“ на последната бомбардировка на Киев от Москва, по време на срещата си с украинския президент Володимир Зеленски

Разликата в загубите между ВСУ и армията на Русия достигна "абсурдни цифри“: 1:15

Разликата в загубите между ВСУ и армията на Русия достигна "абсурдни цифри“: 1:15

В Купянск и околностите му ситуацията се намира под контрола на Силите за отбрана, а руската групировка в града фактически е лишена от логистика и изпитва остър недостиг

В Китай откриха огромно подводно златно находище

В Китай откриха огромно подводно златно находище

Пекин напоследък засилва проучването на минерали в цялата страна, като инвестира близо 64 милиарда долара в тази област от 2021 г. насам.