28 Април, 2026

Борислав Цеков: Превръщат вота на недоверие във водно пистолетче

 Борислав Цеков: Превръщат вота на недоверие във водно пистолетче

Именно опозицията е тази, която залага на езика на омразата, вместо на реални аргументи и мотиви“, подчерта той

Нереалистични бяха очакванията, че някои депутати от управляващата коалиция ще подкрепят петия вот на недоверие. Това заяви в предаването „Денят на живо“ по NOVA NEWS доцентът по конституционно право Борислав Цеков, който анализира неуспешния опит да бъде свален кабинетът „Росен Желязков“.

„Размяната на реплики по повод днешната смърт на полицай е част от по-големия проблем – липсата на зряла опозиция, която да контролира правителството. Вместо това ние виждаме лумпенизирана опозиция, която пренася агресивния уличен език директно в пленарната зала. Така и управляващи, и опозиция допринасят за повишаване на общественото напрежение. Но именно опозицията е тази, която залага на езика на омразата, вместо на реални аргументи и мотиви“, подчерта Цеков.

По думите му вотът на недоверие е „силен демократичен инструмент“, способен да разтърси властта, но когато мотивите са „копи-пейст, повърхностни и слабо обосновани“, той се обезценява и „се превръща във водно пистолетче“.

„Опозицията трябва да прекрати уличните акции и процеса на лумпенизация. Тя е длъжна да се върне в пленарната зала и там да атакува управляващите с истински, подготвени и мотивирани аргументи. В противен случай рискуваме цялостна профанизация не само на политиката, но и на обществото“, предупреди още доцентът.

По повод предложението председателите на ДАНС, ДАР и ДАТО да не се назначават от президента, Цеков беше категоричен: „Румен Радев е първият президент, който не е балансьор, а активен играч на политическата сцена. Това само по себе си е достатъчен повод да му бъдат отнети тези правомощия. Конституцията е предвидила президентът да бъде политически неутрален арбитър. Радев обаче отдавна не е такъв.“

Сподели:

Коментари (0)

Поне 6 гарда на НСО пазят Сарафов в пловдивски ресторант

Поне 6 гарда на НСО пазят Сарафов в пловдивски ресторант

Свидетели коментират, че двама от гардовете били вътре в заведението, двама били отвън, а други са чакали Сарафов в автомобили с работещи двигатели, спрели в нарушение на „Пещерско шосе“.

Цветан Цветанов: Овладяването на държавата започна с Орешарски

Цветан Цветанов: Овладяването на държавата започна с Орешарски

"Ваня Стефанова е основното звено по обявяване на фалита на КТБ. Оттам тръгна овладяването на държавата", казва той

Министри отдадоха почит към паметта на жертвите и репресираните на остров Персин

Министри отдадоха почит към паметта на жертвите и репресираните на остров Персин

Преди да предаде властта служебният кабинет призовава да се обединят усилията за обявяването на лагера „Белене“ за групова недвижима културна ценност