15 Януари, 2026

Борисов: Няма да допуснем отвън да ни казват кой да е патриарх

Борисов: Няма да допуснем отвън да ни казват кой да е патриарх

Бойко Борисов

В отговор на реакцията на руската църква срещу български духовници, служили с украинци

"Няма да допуснем да се месят в Българската православна църква, тя е абсолютно самостоятелна. Ние можем само да помагаме, всичко останало е работа на Светия Синод и българските владици. Няма да допуснем отвън да ни казват кой да бъде патриарх или кои владици да бъдат санкционирани." Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в Кюстендил.

Той припомни, че Българската православна църква е една от най-старите и нейната автокефалност датира от X век.

Коментарът му е свързан с неотдавнашното решение на Руската православна църква да не участва в съслужение с трима български владици, сред които Николай Пловдивски и Киприан Старозагорски заради това, че са служили заедно с украински духовници.

Сподели:

Коментари (0)

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

ЕЦБ: България е добре интегрирана с еврозоната

Както и при други държави, приели еврото, се очаква България да се възползва от по-ниски транзакционни разходи и по-ниски разходи по заем

Росен Желязков от „Мини Марица-изток“: Ролята на БАН и на специализираните институти е ключова

Росен Желязков от „Мини Марица-изток“: Ролята на БАН и на специализираните институти е ключова

"В трите рудника на „Мини Марица-изток“ вече са извършени 10 дълбоки сондажа. Българската академия на науките ще анализира между 40 и 60 проби от всеки сондаж с цел определяне на концентрациите на редкоземни елементи и критични суровини", заяви премиерът

Делян Пеевски: Горчиво на Радев и АПС

Делян Пеевски: Горчиво на Радев и АПС

Според него днес важната тема е комисията „Сорос“, която част от депутатите в парламента искат да се затвори.