На входа и на изхода на държавните предприятия от военнопромишления комплекс стоят частни посредници, които буквално ги източват. Такава теза развива по време на днешното заседание на правителството премиерът Бойко Борисов, се вижда от оповестената стенограма. Така той обяснява решението на кабинета да премахне посредниците между дружествата и износителите на спецпродукцията.
Че се премахват посредниците, заяви и в сутрешния блок на Би Ти Ви тази сутрин министърът на икономиката Емил Караниколов.
На заседанието на кабинета премиерът допълва, че въпросните посредници били с по няколко работници, част от които проформа назначени, за да "създават фон", че имат служители.
"Предприятията работят, а приходите не отиват в тях, след това и в бюджета като дивиденти, и самите предприятия да се рефинансират, да се модернизират, иновации да се прилагат, а се акумулират огромни печалби, без да се влага труд, само с посредничество", обобщава картината премиерът.
Той съобщава и вече обявеното от Караниколов, че целта е да се запази "Дунарит", който е важен не само заради работните места в него, но и заради целия военнопромишлен комплекс. Поема обявения вече от Караниколов сутринта ангажимент, ако предприятията работят все така добре, да се предвиди 10 процента увеличение на заплатите на служителите. Това вече е предвидено за ВМЗ, прогнозата е такава и за придобитото отново от държавата през тази година военно предприятие "Авионамс".
За последното се разбира, че вече е изпълнен втори хеликоптер по поръчка на НАТО.
Бойко Борисов
Тази позиция изрази по време на днешното правителство заседание премиерът
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг