"След пет години ще си управлявам партията, ако сме живи и здрави. Но само Господ разполага." "Без ничия помощ, само с Божията, така си го обяснявам, син на учителка и пожарникар, така да извърви пътя си, че да заема такива постове...". Това казва в интервю за dir.bg премиерът Бойко Борисов.
Той не вижда причини да не изкара мандата си докрай - това е и неговият план А. "Ако питате директно, президентската институция никога не ме е интересувала", казва Борисов и уточнява, че няма план Б и предпочита да си почива, защото се е уморил "за тези години в управлението" и дори може да се пенсионира.
По думите на Борисов парите никога не са го интересували. "Всеки, който ме познава, знае, че парите изобщо не ме интересуват и това е мое много хубаво качество. И никога не са ме интересували като средство. Имам си къща в Банкя, която надали може да се каже, че е луксозна, но ми е удобна. Там съм се родил, там ще си умра, дето се вика."
Премиерът подчертава, че досега не е имал нито съветник, нито пиар, нито каквото и да било. Всяко негово действие, може и да е грешно, но той си го мотивирам и мисли, че е постъпвал правилно. "Ако ми докаже някой или видя, че съм сгрешил, казвам - "извинявайте, не е правилно, ще го направим по друг начин. Никога не съм се инатил".
Бойко Борисов смята, че е невъзможно да достигне управленското дълголетие на Тодор Живков, защото това, че всичките лидери в социалистическия лагер са управлявали по 30-40 години е било политика на самия соцлагер. За периода, в който Борисов е бил охрана на Тодор Живков, си е направил извода, че "всеки политик, рано или късно, обикновено рано, бива захвърлян", както е и в спорта. Но пък за него времето, прекарано около Живков и Симеон Сакскобургготски за него са били "два университета".
"Той и царят са ми като два университета, защото не всеки имаше тази възможност да слуша как разсъждава върхът на комунизма и на монархията. И в една тема и двамата бяха много единни, че България и държавата са над всичко", разказва за периода си на VIP охранител Борисов. От царя той също е научил много неща: "Като започна от най-елементарните, като отидеш някъде и не трябва да покажеш, че си гладен. Научихме се на обноски."
На въпрос каква е причината Ердоган да го припозна като човек, който може да му посредничи в отношенията с останалите му колеги, Борисов обяснява: "Никой не отиде след преврата при него и при откриването на моста, а за него това беше някаква гордост и аз вътрешно го разбирах. Това на нас все едно ни е метрото. 3 метра в диаметър сме изградили прекрасно съоръжение за 100 години напред. София ще си отдъхва с това метро и да не дойде никой на откриването... Аз, когато откривах метрото, дойде Барозу, Херман ван Ромпой, т.е. най-високите нива в Европа. И сега в Европа всички отчетоха, че това е било грешка."
Премиерът признава още, че се е замислил, че отиването му в Истанбул при Ердоган след неуспешния преврат няма да се погледне с добро око в ЕС. Но преди това се замислил "какво ще се случи с България, ако 200-300-500 000 мигранти навлязат през Странджа в София. "В очите ми беше Харманли, пожарите, побоищата в лагера. И знаех, че да си гарантирам нула натиск от турска страна на миграционната вълна, бе най-ценното за българския народ. А това, че някой ще си помисли лошо в Европа - очевидно няма никакво значение, когато година и половина ние имаме нула натиск".
Бойко Борисов споделя и за отношенията си с европейските лидери и лидерите на Русия, с които той счита, че има добри и балансирани отношения и когато иска да разговаря с тях - няма проблем.
"И във Вашингтон, и в Берлин, и в Лондон, и в Москва на всички много ясно съм им казал, но и съм им показал моята политика на партията и на правителството, която винаги е била 100 процента лоялност към ЕС и НАТО. В същото време на всички съм им казал, че Русия в България има различно измерение, отколкото примерно в прибалтийските държави или в някои други страни. Заради Руско-турската освободителна война българският народ като цяло помни, прекланя се и цени високо това, което са направили за България. И всяка антируска позиция среща неодобрение в българското общество. И за това ние имаме своите културни, исторически, прагматични отношения с Русия. Както виждате, и с президента Путин и премиера Медведев, когато поискам разговор, говорим", обяснява външната си политика Бойко Борисов. Той смята, че е "доказал лоялността си многократно към НАТО и ЕС" и затова се е позволил да поиска повече доказателства "и да не бъда един от дивите зайци, защото отдавна са ме преброили". "Аз като полицай, ако занеса такива доказателства в българския съд, съдията ще ме изгони. Ако отида и му кажа, че с голяма степен на вероятност еди-кой си е извършил престъпление, съдията ще ми каже "ти като станеш достатъчно готов, не с "голяма вероятност", а с "това е", се върни", аргументира позицията на правителството Борисов.
Премиерът не скрива и удовлетвореността си от добрите отношения, които поддържа с Москва, въпреки различните нагласи по отношение на Русия, които има в българското общество. За президента на Русия Борисов казва, че е в "много добър, работен, с доверие" контакт.
"Путин знае, че първо гледам България, второ ЕС и тогава всичко, което можем да направим с Русия го правим. Хубавото на Путин е, че като му кажеш "да" е "да" и "не" е "не", смята още Бойко Борисов.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.