Държавното дружество "Български пощи" ЕАД да извършва дейността по разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната. Това предложение направи министър-председателят Бойко Борисов след критиките, че не друг, а депутатът от ДПС Делян Пеевски има монопол в разпространението на печата, съобщи БТА.
"Български пощи са 100 процента държавни. Имат достъп до всички населени места и така ще гарантираме, че всяко издание ще отиде там, където искат да го прочетат", каза Борисов на заседанието на Министерския съвет. Точката е вкарана като допълнителна в дневния ред.
Борисов коментира констатациите на международната организация "Репортери без граници", чиито представители посетиха миналата седмица България. Те заявиха, че в страната "има климат на медийна гражданска война", а рискът е не само за журналистиката, но и за демокрацията". Фактът, че България е поставена от организацията на 111-то място в света по свобода на словото, влезе и във вчерашния доклад на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка. Данните са цитирани в контекста на свалянето на Силвия Великова от ефира на програма "Хоризонт" и последвалите събития в Българското национално радио.
В "Бялата книга за свободата на медиите в България" в началото на 2018 г. беше констатирано, че 80% от разпространението на печата се контролира от компании, свързани с депутата от ДПС и издател Делян Пеевски. Съюзът на издателите в България сезира Комисията за защита на конкуренцията за монопол в разпространението на печатни издание чрез доминиращата роля на "Табак Маркет" АД на пазара и агресивното завземане на публични търговски площи в цялата страна, което, според членовете му, на практика прави невъзможно участието на по-малки разпространителски фирми. КЗК обаче не установи нарушения и единствено препоръча да се създаде регистър на крайните собственици на фирмите - разпространители.
Борисов коментира и оплакването на представителите на "Репортери без граници", че бюрото на организацията за Източна Европа и Балканите не е успяло да се свърже с премиера в продължение на три години, а при последната им визита за пръв път са получили отговор, но отрицателен, на молбата за среща. Той каза, че не е било възможно да се срещне с тях, защото визитата им съвпаднала по време със заседанието на Европейския съвет. Борисов обаче внимателно е чул всичко, което е било казано от "Репортери без граници". Той счита, че единственото нещо, което може да направи държавата в тяхна подкрепа, както и в подкрепа на свободата на словото, е да не се оставя на частни фирми да правят разпространението на печата.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас