Избирателната активност е ключов въпрос поради факта, че тези избори са безпрецедентни. Тя може да бъде от много ниска до висока. Каква ще е у нас – още не знаем. Изследването показва, че 52.5% от хората ще гласуват, а това са 3 млн. избиратели. Това обясни в ексклузивно интервю за Би Ти Ви социологът Боряна Димитрова. Тя представи данните на национално представително изследване на „Алфа Рисърч“ в партньорство с Би Ти Ви, в което събирането на данните е извършено в реално време с таблети, като са проследени нагласите на хората последните дни преди кампанията за предстоящите парламентарни избори.
Ако падне надолу броят на избиратели под 2.5 млн. има опасност битката да се превърне в състезание между твърдите електорати на партията, добави Димитрова.
По нейните думи динамиката в броя на желаещите да гласуват е ръст от 3% и той се обяснява с обявяването на листите – те са катализиращ фактор за повишаване на интереса на хората към изборите. Остава неизвестен обаче въпроса каква е готовността за участие в предстоящите избори.
15.3% от анкетираните са отговорили, че ще гласуват, но не са решили коя партия ще подкрепят. Това очевидно ще зависи от предизборната кампания на партиите. Този вот може да окаже сериозни размествания на електоралните нагласи – това са ключовите гласоподаватели. Не трябва да се пренебрегва и факта, че колебанието обикновено завършва с отказ от гласуване, посочи Боряна Димитрова.
Данните показват още, че дистанцията ГЕРБ и БСП леко се увеличава, като тази разлика е комфортна за ГЕРБ и ако се запази – 85 мандата може да отидат при ГЕРБ. Така тя ще се окаже лидираща формация в парламента с 1/3 от местата в парламента, което е сериозен електорален потенциал.
Димитрова обясни, че тази тенденция е в резултата на това, че след края на летните протести ГЕРБ се е мобилизирала, за разлика от БСП, която е в недоброто организационно състояние и слаба мобилизация сред нейните симпатизанти.
Много сериозна мобилизация на силите има и в ДПС, след като вече го няма конкурентът ДОСТ. Те имат и твърд електорат. Що се отнася до „Има такъв народ“ – там се разчита на младежкия вот, но той е много несигурен. Именно между тези две партии ще е битката за третото място, посочи социологът.
При „Демократична България“ се наблюдава лек спад, но това е коалицията, която има твърдо ядро и сериозна електорална подкрепа. Тя разчита на вот от чужбина и на мобилизация в последния момент. На тях им е необходима силна кампания, така както и на патриотите, и на Мая Манолова. За останатлите формация – мога да обобщя, че имат ниска електорална подкрепа.
Още от България
Детето от Конаре със синдром на Даун се издирва с помощта на термокамери
Издирването е затруднено заради климатичните условия
Делян Пеевски: Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент
Визира подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна
Защитените природни кътчета в България се увеличиха с 2 гори край Златица и Харманли
Новите защитени територии са „Златишка букова гора“ край гр. Златица и „Крайречната гора“ до харманлийското село Рогозиново