25 Ноември, 2024

Боряна Димитрова: Румен Радев разколебава левите избиратели, приемат го като основен опонент на премиера

Боряна Димитрова: Румен Радев разколебава левите избиратели, приемат го като основен опонент на премиера

Боряна Димитрова

Хората, които не са решили за кого ще гласуват, могат да повлияят сериозно на вота

"Хората, които са твърдо решени да гласуват на следващите парламентарни избори, но все още не са решили за кого, могат сериозно да повлияят на резултатите от вота". Това коментира пред "Дневник" Боряна Димитрова, социолог и управляващ партньор в социологическа агенция "Алфа Рисърч".

Данните от най-новото национално представително проучване на агенцията "Алфа Рисърч" показват, че шест месеца преди най-късния момент за избори в страната - редовния вот през март, ГЕРБ и БСП са с практически изравнени шансове, а в бъдещ парламент биха влезли шест политически формации.

Според данните от проучването 10,1% от хората, които да твърдо решени да упражнят правото си на вот на следващите парламентарни избори, все още не са взели решение кого точно да подкрепят. "Това са млади хора или хора на средна възраст, от големите градове, заети в сектори с по-висока добавена стойност, хора с по-високи изисквания и с по-широк поглед към света. Това са обикновено хора с деца, с мисъл за кариерата и бъдещето, които искат по-конкретни ангажименти", обясни Боряна Димитрова.

"Каква ще бъде конкретната електорална ситуация ще стане ясно, когато имаме дата за изборите. Много е далеко да се каже кой ще спечели вота. В момента имаме две явления - ерозията в ГЕРБ и импулсът към новите политически проекти, каквито са партията на Слави Трифонов и движението на Мая Манолова. Неизвестните засега са доста. Една част от избирателите на ГЕРБ отиват в опция "не гласувам". Тази партия имаше много широка конюнктурна периферия. Другата част отиват към проекти като този на Слави Трифонов. Ако се върнем назад, ще си спомним за Николай Бареков. Към неговия проект също имаше големи импулси. БСП е с минимален отлив, но не успява да потегли нагоре заради вътрешните си проблеми. Част от гласовете на БСП отиват при Мая Манолова. Интересен е феноменът с "Демократична България". Коалицията направи един много сериозен пробив с акциите на Христо Иванов", каза още социологът. 

"Лявата вълна се отлива към новите проекти. Алтернативите, които искат хората, са изключително фрагментирани. Тези 9,4%, които искат лява алтернатива дори са по-малко от избирателите за БСП и за Мая Манолова, защото са разколебани от обединение около Румен Радев. Това създава неувереност. Румен Радев се приема от избирателите като основния политически опонент на Бойко Борисов. Негов проект подкрепят 17%. Неизвестно остава обаче дали президентът ще получи подкрепа. Мая Манолова и Слави Трифонов не са познати като политици, а в друго амплоа. Манолова се разпознава като омбудсман, а Трифонов - като шоумен. Затова и Симеон Сакскобургготски, по същия начин имаше първоначално много висок рейтинг, защото той не идваше от политически среди", коментира Боряна Димитрова. 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.