24 Ноември, 2024

Боян Дуранкев: България участва наскоро в една голяма търговска война

Боян Дуранкев: България участва наскоро в една голяма търговска война

Проф. Боян Дуранкев

Докато "Северен поток 2“ и "Турски поток“ си вървят, ние спряхме "Бургас-Александруполис“, АЕЦ "Белене“ и "Южен поток“

Търговски войни винаги е имало, особено в съвременните времена. Това коментира в интервю за БНР проф. Боян Дуранкев.

"България също участва наскоро в една голяма търговска война, при което спряхме "Бургас-Александруполис“, АЕЦ "Белене“ и "Южен поток“, докато си вървят "Северен поток 2“ и "Турски поток“, така че ние загубихме една частична война, докато сега войната е вече между доста по-солидни и крупни търговски армии, като тя се разпали с първия меморандум, който подписа американският президент Доналд Тръмп за наказателни мита за китайския внос, който е около 60 милиарда долара, като преди това Китай преговаряше да закупи селскостопански и енергийни продукти за близо 70 милиарда долара от САЩ и да намали търговския дефицит от 375 милиарда долара с поне 200 милиарда. Тези преговори на Китай не се увенчаха с успех. Не бих казал, че можем да очакваме на този етап и решение при срещата на Г-7, тъй като всъщност е даден зелен светофар на наказателните мита и за пръв път в световната история на отношенията между така наречените братски държави всички се изправят срещу САЩ и започват да въвеждат ответни мерки от твърдението за възстановяване на търговския баланс".

Ако ние въведем мито върху американските дребни стоки, веднага се очаква Доналд Тръмп да въведе 25% мито върху вноса на европейските автомобили, като сега митата върху вносните европейски автомобили в САЩ са само 3%, докато американските, които внасяме в Европа са с 10% мито, добави проф. Дуранкев.

"Новите защитни мита може да не подобрят повече търговския баланс на САЩ, тъй като все пак тези страни, от които се купува, не продават само стомана. Става дума за засягане на крайната продукция по линията на преките и косвените връзки, което може да доведе до няколко ефекта. Първият е намаляване на трудовата заетост, вторият е намаляване на производството на свързаните продукти, третият е намаляване на производството на резервни части за автомобилите и други, четвъртият е влошаване на геополитическите баланси, защото в някои от европейските страни все пак има демократично управление и не може управляващите да не се съобразяват с това какво мислят хората в тези страни. Дълбоката причина за тези войни е много по-сериозна от това, че ние имаме по-ниски мита. Дълбоките причини се коренят в две неща. Първото е тази неолиберална икономическа теория, която все още е жива, и второто е политиката на големите американски корпорации", посочи още проф. Дуранкев.
Сподели: