27 Юли, 2026

Борисов ще участва в Първия каспийски икономически форум в Туркменистан

Борисов ще участва в Първия каспийски икономически форум в Туркменистан

Ще проведе двустранна среща с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов

Министър-председателят Бойко Борисов ще бъде на посещение в Туркменистан в периода 10-12 август. Българският премиер ще участва в Първия каспийски икономически форум, който ще се проведе в националната туристическа зона „Аваза“ в близост до град Туркменбаши, съобщиха от пресслужбата на МС.

Форумът ще събере държавните и правителствените ръководители на каспийските държави, лидери на заинтересовани страни, близки до Каспийския регион, както и представители на международни икономически, финансови, транспортни, екологични и други организации.

Фокус на дискусиите в „Аваза“ ще бъдат развитието на икономическото сътрудничество в Каспийския регион и създаването на условия за големи проекти. По време на дискусиите лидерите ще обсъдят още ролята на каспийската икономика в глобален контекст, инвестиционната привлекателност в петролната и газовата промишленост, в електроенергията, транспорта, търговията, агроиндустрията, туризма и други сфери от общ интерес за участниците. Датата на провеждането на събитието на високо ниво е символично избрана - 12 август, когато е Денят на Каспийско море.

В „Аваза“ Борисов ще проведе двустранна среща с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, както и разширена среща с участието на официалните делегации от двете страни. Ще бъдат подписани двустранни документи, подготвени от Междуправителствената българо-туркменистанска комисия за икономическо сътрудничество, която също ще заседава в „Аваза“.

В делегацията, водена от премиера Бойко Борисов в Туркменистан, ще бъдат министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, министърът на икономиката Емил Караниколов и министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Сподели:
Путин воюва с ръцете на бедните, наркоманите и затворниците

Путин воюва с ръцете на бедните, наркоманите и затворниците

Не по-малко от 10% от контрактниците от окупирания Крим са затворници или хора, които се опитват да избегнат наказателно преследване. 5

Съпругата на Дмитрий Песков страда, че не я пускат в ЕС, иска над 2 милиона евро компенсация

Съпругата на Дмитрий Песков страда, че не я пускат в ЕС, иска над 2 милиона евро компенсация

Според Татяна Навка ограниченията нарушават основни права, сред които правото на човешко достойнство и правото на зачитане на семейния живот.

Спорът между демократите и Тръмп за санкциите срещу руския петрол поставя под заплаха подкрепата за Украйна

Спорът между демократите и Тръмп за санкциите срещу руския петрол поставя под заплаха подкрепата за Украйна

Още през следващата седмица Сенатът на САЩ може да гласува законопроекта. Преди това обаче той трябва да получи подкрепата на достатъчен брой сенатори

Коментари (0)