Над 2 милиона дози от ваксините срещу COVID-19 у нас ще бъдат бракувани, предаде БНТ. Срокът им е изтекъл през миналата година. Възможно е броят на ваксините за унищожаване да е и по-голям, защото в здравните инспекции все още отчитат неизползвани количества. През тази година изтича срокът на близо 2 милиона и 800 хиляди дози ваксини, а интересът към имунизацията е слаб. За последното денонощие са поставени около 215 дози ваксини.
На този фон от здравното министерство съобщиха, че през тази година у нас ще бъдат доставени над 8 милиона дози ваксини. Част от тях вече са платени. Служебният здравен министър е поискал от Брюксел да преразгледа правилата за доставка на ваксини срещу COVID-19.
Д-р Красимира Иванова, инспектор в РЗИ-Варна, коментира, че се поставят предимно бустер дози: "Основно поставят бустер доза. За първа доза са много малък процент, много малък брой. Това са хора, които пътуват в чужбина или фирми - плавателни кораби, за които се изисква да бъдат ваксинирани служебно."
Почти всички големи столични държавни болници затвориха пунктовете за имунизация срещу COVID-19 заради слабия интерес към ваксините.
"В България в момента въобще не се осъществява ваксинационен процес - той е много малък. Ние не можем да призоваваме хората да се имунизират. Всеки един човек спрямо състоянието, в което се намира - застрашаващи фактори, придружаващи заболявания, той преценява дали да се ваксинира срещу COVID или не." – коментира д-р Асен Меджидиев, служебен министър на здравеопазването.
По силата на договорите на ЕС с производителите на ваксини в началото на пандемията, у нас през тази година трябва да бъдат доставени над 8 милиона дози ваксини.
"Ако тези ваксини ни бъдат доставени - първо те ще бъдат с кратък срок на годност. Ние ще трябва да ги бракуваме. Ние не стига, че ги плащаме - плащаме и за бракуването им." – поясни Меджидиев.
България търси възможности да препродаде или дари част от ваксините. Темата е обсъждана и на Съвет по здравеопазване в Брюксел през декември.
Решение по въпроса на европейско ниво все още няма.
Още от Чичо доктор
Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове
Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).
Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот
Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция
Как да облекчим болките в гърба и раменете