Шведският самолет Saab JAS 39 Gripen C/D е "далеч най-подходящият кандидат" от произведените на запад бойни самолети, който може да отговори на оперативните нужди на Украйна. Това твърдят авторите на доклад на базирания във Великобритания Кралски институт за обединени служби (RUSI), след като са разгледали руската въздушна война и изискванията за украинската противовъздушна отбрана,
Според доклада, прехвърлянето на изтребители Gripen ще допринесе за напредъка на украинското краткосрочно и средносрочно планиране, като сведе до минимум риска от понасяне на руски удари с ракети с голям обсег, пише специализираното издание Breaking Defense.
Авторите предупреждават също, че доставката на самолетите, както и на пусковите установки за ЗРК, ракетните боеприпаси и самоходните зенитни оръдия, са от решаващо значение за предотвратяване на нова руска ударна кампания, която, ако не бъде отбита, може да доведе до драматична промяна в сегашния ход на войната.
"В концептуално отношение шведските ВВС винаги са наблягали на тактиката на въздушно превъзходство на ниско ниво от разпръснати бази, подобно на начина, по който в момента действат украинските ВВС, и затова Gripen е проектиран с оборудване за наземна поддръжка и изисквания за поддръжка, съвместими с този подход", се посочва в публикацията.
"Комплектът за електронна борба на Gripen C/D също е оптимизиран специално за противодействие на руските изтребители и радари на ЗРК."
Авторите посочват, че противокорабните способности на Gripen и интегрирането на ракетата "въздух-въздух" с невизуален обсег на действие (BVRAAM) на MBDA Meteor, както и конструкцията на реактивното задвижване, са "по-малко засегнати" от контразаплахите в сравнение с оръжията с ракетно задвижване. Широко разпространено е мнението, че оръжията, изстрелвани от въздуха, които разчитат на технология с ракетно задвижване, са изложени повече на заплахи от наземно базиране поради профила на техните "ниски и бавни" способности.
"От април насам пилотите на руските военновъздушни сили не са склонни да навлизат агресивно в украинското въздушно пространство поради загубите, понесени при първите опити", отбелязват авторите на RUSI.
"Заплахата от украинските ракети земя-въздух и ръчно преносимите системи за противовъздушна отбрана оформя поведението и ограничава значително ефективността на руските пилоти.
"Ето защо дори няколко съвременни западни изтребители с ракети с голям обсег на действие, способни да посрещнат руснаците при технически равни или дори по-добри условия, вероятно биха имали непропорционален възпиращ ефект."
Въпреки че подобен анализ подновява дебата за това дали европейските или американските ръководители трябва да одобрят изпращането на изтребители западно производство в Украйна, напрежението по въпроса, често свързано със страхове от ескалация на конфликта, разрешения за полети от територията на НАТО и трудности при обучението, продължава да възпрепятства напредъка.
Ако обаче вариантът Gripen C/D бъде одобрен за прехвърляне, настоящите европейски оператори - Швеция, Унгария и Чешката република, ще застанат на опашката за извършване на доставки за Украйна.
"Докладът [на RUSI] посочва много от отличните качества на Gripen, които го правят подходящ кандидат за изтребител за отбраната на страната", заяви говорител на Saab. "В крайна сметка износът на Gripen, включително за Украйна, е строго регламентиран и се нуждае от одобрения от съответните органи. Така че всяко подобно решение ще зависи от тях и затова е най-добре да се поставят допълнителни въпроси относно осъществимостта."
Предишни молби на украинския президент Володимир Зеленски до членове на НАТО за западни изтребители са били отхвърляни, въпреки че някои американски служители, включително началникът на щаба на ВВС генерал Чарлз К. Браун, публично са подкрепяли идеята.
През март България, Полша и Словакия - единствените европейски държави, способни да доставят самолети МиГ-29 и Су-25, изключиха подобни трансфери, след като преди това намекнаха за обратното. Тогава Пентагонът заяви, че прехвърлянето на полски самолети за Украйна, по-конкретно чрез американските бази в Германия, е "несъстоятелно". /БГНЕС
Свят
Британски експерти: Шведските изтребители "Грипен", създадени да се бият с Русия, трябва да отидат в Украйна
Комплектът за електронна борба на изтребители също е оптимизиран специално за противодействие на руските изтребители и радари на ЗРК
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства