Мъж в Босна убива съпругата си и предава убийството на живо в Instagram, предава Асошиейтед прес.
В съседна Сърбия тази година 27 жени са убити при нападения, свързани с пола, въпреки усилията за повишаване на осведомеността.
Навсякъде в Западните Балкани жените са тормозени, изнасилвани, бити и убивани, често от партньорите си и след като многократно са съобщавали за насилието на властите. Регионът е твърдо консервативен, с вековна традиция на мъжко господство, но проблемът рязко нарасна след войните през 90-те години и политическите, икономически и социални кризи, които продължават след края на конфликтите.
В отговор на това женските групи в региона организираха протести, за да привлекат общественото внимание и да поискат незабавни действия. Те създадоха линии за помощ и приюти за жени. Активистите обаче обвиняват властите, че не действат по-решително за защита на жените и за противодействие на културата на безнаказаност.
Обществеността в Босна и региона беше брутално разтърсена от реалността през август, когато жена в североизточния босненски град Градачац беше застреляна в главата от бившия си партньор във видео на живо в Instagram.
В Западните Балкани повечето страни са приели закони и разпоредби за борба с насилието над жени, но прилагането им остава непоследователно, твърдят активисти.
Босна например е сред първите страни, ратифицирали Истанбулската конвенция на Съвета на Европа за насилието над жени, но оттогава проблемът само се е задълбочил, казва Миличевич.
Убийството беше "толкова ужасно и трагично", че "отвори очите", каза Ядранка Миличевич от групата Cure (Girls).
"Насилието над жени и домашното насилие са глобално явление. Те съществуват навсякъде, но основният проблем е отговорът на държавата за насилието", каза Ваня Маканович от Автономния център на жените в Сърбия. "За съжаление, това, което виждаме тук (на Балканите), е, че насилието се одобрява. То е модел на поведение, който не се осъжда достатъчно публично".
"Подписали сме всички съответни международни декларации, резолюции и конвенции, но тяхното прилагане е под въпрос", каза Миличевич. "Твърде много хора все още възприемат (домашното) насилие като частен въпрос, частен въпрос между двама души. Те не разбират, че това е социален проблем."
Наблюдателите посочват като един от основните проблеми снизходителните присъди в Босна за насилие и убийство на жени. В доклад от 2022 г. на GREVIO, експертен орган, който наблюдава прилагането на Истанбулската конвенция, се казва, че подобни съдебни практики подхранват "чувството за безнаказаност", което се усеща силно както от извършителите, така и от техните жертви.
Само веднъж убиец е бил осъден на максималната присъда от 40 години по дело, по което жертва е била жена, казва Миличевич. Общо 65 жени са били убити през последните 10 години, а пет са оцелели след опит за убийство в страната с население 3,3 милиона души, сочат местните данни.
Източник: Факти.бг
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства