Новината баше съобщена след срещата на високо равнище в Брюксел
България и Северна Македония потвърдиха ангажимента си да продължат изграждането на железопътен Коридор 8 съгласно Регламента за трансевропейската транспортна мрежа.
Новината баше съобщена след срещата на високо равнище в Брюксел между Европейската комисия, Бисер Минчев - заместник-министър на транспорта и съобщенията на България, Стефан Вълкановски - държавен секретар в Министерството на транспорта на Северна Македония, Синиша Ивановски - директор на железопътната инфраструктура в Северна Македония, като и ЕИБ, ЕБВР, Секретариата на Транспортната общност.
България и РСМ се споразумяха да провеждат редовен диалог на високо равнище и да създадат съвместна работна група за Коридор 8. Освен това съответните министерства ще работят за намирането на координирано техническо решение за изграждането на трансграничния участък от коридора. Северна Македония и България също така приветстват подкрепата на Европейския координатор за коридора "Западни Балкани - Източно Средиземноморие" и на Постоянния секретариат на Транспортната общност за напредъка по Коридор 8.
"Коридор 8 е критична железопътна връзка за целия регион и за ЕС. Той ще осигури по-бързо пътуване на стоки и пътници, ще увеличи мобилността, достъпа до пазара и конкурентоспособността на Западните Балкани. Комисията приветства повторното потвърждаване на ангажимента на България и Северна Македония по отношение на Коридор 8, което показва желанието за регионално сътрудничество от съществено значение за бъдещето на двете държави." - се казва в позиция на ЕК.
Източният участък на Коридор 8 свързва Северна Македония и България и е част от европейския коридор „Западни Балкани - Източно Средиземноморие“. С финансовата помощ на ЕС за подготовката на проектите и съфинансирането на инвестициите в рамките на Икономическия инвестиционен план за Западните Балкани Северна Македония и Албания модернизират съществуващите линии и изграждат липсващите връзки по коридора. /БГНЕС
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.