Еврокомисията иска да чуе становището на България и на други заинтересовани страни за поетите от румънската компания "Трансгаз" ангажименти във връзка с опасенията относно свободния приток на газ.
Това става ясно от разпространено днес съобщение на ЕК. Целта на ангажиментите е да стане възможен износът на природен газ за други страни членки на ЕС, най-вече България и Унгария.
"Потребителите на природен газ в цяла Европа трябва да се ползват от преимуществата на един равнопоставен и конкурентоспособен единен европейски енергиен пазар. Ние проверяваме дали предложенията на "Трансгаз" ще насърчат свободния приток на природен газ към пазарите в Южна Европа на конкурентни цени, по-специално при свързването на Румъния със съседите й България и Унгария. Искаме да чуем мнението на заинтересованите страни, преди да вземем каквото и да било решение", заяви комисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер.
След разследване, започнало през юни 2017 г., ЕК се опасява, че "Трансгаз" - контролираният от държавата румънски оператор на газопреносната инфраструктура, може да е нарушил правилата на ЕС за конкуренцията чрез ограничаване на износа на природен газ от северната ни съседка. "Трансгаз" е румънският аналог на българската "Булгаргаз".
Антитръстовото разследване проверява дали румънската компания е прилагала стратегия за ограничаване на износа на газ от Румъния към други страни членки по няколко начина, в т.ч. чрез използването на такси за пренос чрез интерконекторни връзки, недостатъчно инвестиции; отлагане на изграждането на нужната за износ на газ инфраструктура и необосновани технически аргументи като претекст за спиране или оправдаване на закъснения при износ.
Това противоречи на целите на ЕС в сферата на енергетиката за европейски вътрешен пазар за природен газ. Подобно поведение – ако има такова – нарушава европейските правила за конкуренцията, които забраняват злоупотребата с водеща позиция на пазара.
Поради опасенията на ЕК, "Трансгаз" предложи да поеме ангажименти, които биха позволили за първи път износа на значим от търговска гледна точка експорт от Румъния. Ето какво предлага компанията:
- увеличаване на капацитета за износ от 0.1 милиард на 4 милиарда кубика годишно на точките, където се намират интерконекторите с България и Унгария, и гарантиране на количество като минимален твърд капацитет, който не може да бъде нарушаван;
- гаранция, че предложението за тарифите до румънския национален енергиен регулатор АНРЕ няма да допуснат дискриминация между износа и вътрешните тарифи;
- въздържане от използването на каквито и да било други средства за нарушаване на износа.
Тези ангажименти остават в сила до края на 2025 г. и специален попечител ще има задачата да наблюдава изпълнението им.
След като получи мненията на всички заинтересовани страни, Брюксел ще реши дали тези ангажименти означават, че са предприети мерки заради изразените опасения.
ЕК има правото да реши те да имат законова сила за "Трансгаз" в съответствие с антитръстовите правила на ЕС. Ако ангажимените бъдат нарушени, Комисията може да наложи глоба в размер на 10% от оборота на компанията. При това няма да има необходимост от доказване, че са нарушени европейските антитръстови регулации.
Компанията е била обект на разследване за нарушаване на правилата на ЕС и нелоялна конкуренция
Фактор Фактор
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит