Спецоперацията, която се провежда в 10 области у нас, е свързана с фалшифицирани доклади на частна фирма, която е подавала занижени данни за парникови емисии от ТЕЦ-ове в страната, съобщават от европейската прокуратура. Акцията на ГДБОП и ДАНС се провежда под неин надзор, предаде БНР.
От европрокуратурата уточняват, че от 2017 г. досега фирмата съзнателно е подавала фалшиви данни и документи за годишните доклади към компетентните национални власти, така че да се отчитат занижени данни на парниковите емисии от ТЕЦ според системата за търговия с емисии на ЕС.
Според доказателствата, това е довело до загуби за Общността и за националните бюджети на страните-членки в рамките на милиони евро. Става дума за неплатени суми за реално консумирани парникови емисии. Освен това занижените данни за тях са повлияли и върху качеството на въздуха в България, допълват от европейската прокуратура.
Над 150 полицаи участват в обиските, които се извършват в 11 града в сътрудничество с ГДБОП и ДАНС. Проверяват се ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Брикел", ТЕЦ "Марица - 3", както и топлофикациите в Перник, Габрово, Сливен, Велико Търново, Русе и Бургас. От европрокуратурата допълват, че вече са направени 40 обиска и са разпитани над 70 свидетели. Иззети са мобилни телефони, лаптопи и обемиста документация.
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор