30 Декември, 2025

БСП скочи срещу новата програма по история, иска да скрият комунизма от учениците

БСП скочи срещу новата програма по история, иска да скрият комунизма от учениците

В декларация социалистите питат кой изхвърли Червената армия и партизаните от учебниците

ПГ на БСП излезе с декларация, прочетена от парламентарната трибуна, в която социалистите поискаха да се отмени новото учебно съдържание по история за 10 клас.

Всичко, което се очаква от училището, олекотяване на съдържанието, логически връзки между предметите, не се случи. Компресира се силно учебния материал в 9 и 10 клас, обявиха от левицата.

Целта на промяната е политизация и идеологизация на историята, убедени са от БСП.

Особено цинично е отсъствието на фашизъм и пронацистки характер на управлението. Няма ги и антиеврейските закони, няма партизани, Закон за защита на държавата, няма победа на Червената армия, няма нацизъм, отбелязва се още в декларацията. Няма държава, която да се срамува от съпротива срещу Хитлер.

"Питаме, кой предложи промяна в учебната програма по история за 10 клас. Кои са тия корифеи на историческата мисъл, които представят социалистическият период като по-лош от Османския. Къде беше професионалният дебат", допълват социалистите.

От БСП настояха да се отменят програмите по история за 10 клас и да се отразяват вярно исторически факти.

Сподели:

Коментари (0)

Борисов: В бюджета на държавата има 10 милиарда повече - след удар по контрабандата и сивия сектор

Борисов: В бюджета на държавата има 10 милиарда повече - след удар по контрабандата и сивия сектор

"Това означава повече пари за пенсии, заплати и инвестиции, а не за схеми и чадъри.“

МС: Руските резервни части за метрото не може да бъдат заменени

МС: Руските резервни части за метрото не може да бъдат заменени

Необходимите резервни части са строго специфични - затова се налага правителството да разреши използването на предвидената дерогация от въведени забрани по регламент 833/2014 г.

Средната продължителност на живота в България нараства

Средната продължителност на живота в България нараства

В сравнение с 2014 г. средната продължителност на живота при мъжете се увеличава с 0.7 години, а при жените - с 1 година.