24 Ноември, 2024

БСП видя опасност за безсмисления си сценарий

БСП видя опасност за безсмисления си сценарий

Карантинираните депутати ще могат да правят кворум онлайн

Народните представители, поставени под задължителна изолация или карантина поради COVID-19, имат право да участват дистанционно по електронен път в пленарните заседания на Народното събрание, включително ако са близки контактни на потвърден случай на COVID-19. 

Това приеха депутатите с решение за Правила за участие в пленарните заседания на Народното събрание на народни представители, поставени под задължителна изолация или карантина поради заболяването COVID-19 с акт на орган по чл. 61, ал. 2 и 3 от Закона за здравето.

От БСП, които бойкотират кворума и всячески пречат на работата на Народното събрание, реагираха светкавично и видяха опасност парламентът да продължи да работи. "Решението за дистанционно участие по електронен път в работата на Народното събрание противоречи на българската конституция" заяви Александър Симов на трибунка в НС по повод проекта за решение.

 „След като сутринта ПГ на БСП продължава да има определени съмнения, че бяха вкарани депутати под карантина, за да осигурят кворум, след като при поименното гласуване по-късно бяха преброени депутати, които категорично са заявили, че не искат да бъдат броени като политическа позиция, всеки момент се очаква мнозинството в НС да приеме едно решение за дистанционно участие по електронен път в пленарните заседания на НС”, каза Симов.

Той подчерта, че това решени е вкарано в нарушение на правилника на самият парламент.  „Решението за дистанционно участие по електронен път в работата на Народното събрание противоречи на българската конституция, където е записано, че депутатите трябва да гласуват лично и явно, и в нейния дух предполага, че депутатите трябва да присъстват тук на място, з ада участват в работата на НС”, заяви червеният депутат.

Той посочи, че първият подпис под решението е на председателката на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова. Симов отбеляза, че само преди два дни Дариткова на брифинг казала, че Конституцията на България не позволява дистанционно провеждане на пленарни заседания.

Дистанционното участие по електронен път в пленарните заседания се осъществява чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка, която осигурява пряко и виртуално участие.

„Смятаме, че с това решение, ще създадем възможност на тези наши колеги и да регистрират и да участват в заседанието, и да гласуват, и да проверят по какъв начин е отразен вота им, чрез справка за гласуването, която е неизменна част от стенографския протокол за съответното пленарно заседание”, посочи Красимир Ципов преди гласуването. 
Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца