Русия е използвала първия кръг от преговорите със САЩ по прекратяване на войната в Украйна, за да поиска изтегляне на силите на НАТО от източния фланг на Алианса, което предизвика безпокойство в европейските столици, че администрацията на Тръмп може да се съгласи, пише днес в. "Файненшъл таймс", цитиран от БНР.
Кристиан Дяконеску, началник на кабинета на румънския президент и съветник за отбраната и националната сигурност, заяви в сряда, че американската делегация е отхвърлила искането на Москва, но няма гаранции, че Вашингтон в крайна сметка няма да направи отстъпки пред Владимир Путин.
"Доколкото разбирам, ситуацията може да се промени всеки един момент", каза Дяконеску пред ТВ Антена3 във връзка с критиките на Тръмп към украинския президент и отстъпките му пред Русия още преди започването на преговори.
Дяконеску подчерта, че на преговорите в Рияд по-рано през тази седмица руската делегация "не е успяла да убеди американците" за отдръпването на НАТО и че лидерите на Великобритания и Франция, които ще посетят Вашингтон през следващата седмица, ще се опитат да убедят Тръмп да не се поддава на тези искания.
Нo отстъпките пред Москва от администрацията на Тръмп през последните дни – от изключването на възможността за членство в НАТО за Украйна до обещанието за нормализиране на отношенията между САЩ и Русия – изнервят правителствата по източния фланг.
Руският президент отдавна се стреми да възстанови влиянието на страната си в Източна Европа по линиите от споразумението от Ялта, постигнато от САЩ, Великобритания и СССР в края на Втората световна война.
Изтеглянето на силите на НАТО от страни от бившия Съветски съюз и от бившия комунистически блок, които се присъединиха към Алианса през 90-те години на миналия век, бе сред основните искания на Путин към САЩ, преди да започне пълномащабната война срещу Украйна през февруари 2022 г.
Тръмп допълнително притесни съюзниците, когато повтори твърдението на Путин, че стремежът на Украйна към членство в НАТО е причината за руската инвазия. Президентът на САЩ също така определи украинския президент Володимир Зеленски като "диктатор без избори", който "скоро може да изгуби страната си, ако не се съгласи на мирна сделка".
Румънският президент Илие Боложан се срещна с френския си колега Еманюел Макрон в Париж в сряда - той си е тръгнал от разговорите с убеждението, че в контактите си със САЩ европейските лидери ще подчертаят нуждата да бъдат включени във всякакви споразумения за сигурността, засягащи региона, каза Дяконеску.
По думите му, сегашната ситуация е "изключително сложна и сериозна".
"Можете да се обзаложите, че ще се борим до последната минута това да не се случи", посочи още той.
Дяконеску предупреди по-младите поколения европейци, които нямат опит с живота зад Желязната завеса, че този момент може да се окаже връщане към "портите на ада":
"Опашки за бензин, бедност, жени умират в болници, хора нямат отопление, двучасови речи на върховния лидер по телевизията. Това е Ялта."
Санду-Валентин Матийo, румънски военен анализатор и бивш военноморски командир и разузнавач, заяви, че Европа отново е на исторически кръстопът.
"Европа знае урока от 1938 г.", каза той, напомняйки за Мюнхенския пакт, с който на Хитлер е дадена част от Чехословакия, но това не предотвратява Втората световна война.
Континентът няма да позволи още едно омаловажаване на своите споразумения в сигурността, каза Матийо.
По думите му, "Европа ще се изправи", ако САЩ се изтеглят от своите споразумения, което би било "най-лошият сценарий".
"Имаме старата руска идея за премахване на САЩ от европейската архитектура за сигурност и оставянето на източноевропейците в руска сфера на влияние. Засега САЩ казват "не", но аз съм убеден, че Русия ще продължи. Това бе тяхна стратегия, тяхна основна политика след идването на Путин на власт." - предупреждава Матийо.
Коментари (0)