Шефът на КЕВР обясни каква е причината за поскъпването
Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди доклад по внесеното на заявление на "Булгаргаз" ЕАД за утвърждаване на цена за месец август 2024 г., по която общественият доставчик да продава природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.„Булгаргаз“ предлага цената на природния газ през м. август да бъде 61.44 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Цената за юли е а 58,10 лв.
От „Булгаргаз“ обясниха искането за по-висока цена с очакваните по-малки количества азерски газ през август, които ще бъдат доставени по интерконектора „България – Гърция“ (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Причината за намалените количества е ежегодният планов ремонт на Транс Адриатическия газопровод /TAP/ в периода 5-11 август т.г.
В резултат на това количествата природен газ ще бъдат с 200 000 МВч по-малко – вместо 888 000 Мвч ще бъдат доставени 688 000 МВч. По тази причина делът на азерския газ в потреблението за месеца е по-малък от обичайното - 68,65 %. Останалите 31,35% „Булгаргаз“ ЕАД ще осигури от добив от ПГХ „Чирен“.
„Ако не беше предвидената техническата поддръжка на ТАР, цената на природния газ за м. август щеше да остане непроменена в сравнение с м. юли, тъй като предвидените количества за доставка от Азербайджан щяха да бъдат същите и ценообразуващите фактори не се влияят от индексите на газовата борса TTF“, заяви председателят на КЕВР доц.Иван Иванов.
Той поясни, че плановият ремонт на ТАР е единствената причина, която води до увеличение на цената за август. Според председателя на регулатора високата запълняемост на газовите хранилища – близо 81% в Чирен и над 83% в Европа, са фактори за стабилизиране на цената на газа през следващите месеци, което е благоприятно за българските битови и стопански потребители.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг