„Няма проблем да има удължителен бюджет, нито да се приеме нов. Основният проблем не е свалянето на бюджетния дефицит на 3%, а това какво следва за 2024 г. Процедурата за 2023 г. трябва да започне едновремено с тази за 2024 г. Тя трябва да отчете най-важния проблем в българската и международна обстановка – войната в Украйна. Тя навлиза в нова фаза и заради разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус. НАТО трябва да реагира, няма избор”. Това заяви доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Станчев припомни, че и в други години Републиканският бюджет е приеман почти в средата на годината. "През 1991 г. това се е случило в края на май – началото на юни, заедно с Търговския закон. През 1995 г. правителството на Жан Виденов прие бюджета на рождения ден на Карл Маркс – 5 май и за да го върже, направи една голяма глупост - забрани на държавните предприятия да плащат задълженията си към банките. Тогава централната банка трябваше да печата пари, за да дава на банките”, обясни Станчев.
Бизнес
Бюджет 2023 трябва да започне едновремено с Бюджет 2024 и да отчете, че войната навлиза в нова фаза
![Бюджет 2023 трябва да започне едновремено с Бюджет 2024 и да отчете, че войната навлиза в нова фаза](/static/downloads/uploads/Images_3/K/krasen-stanchev.png)
Доц. Красен Станчев
И други години Републиканският бюджет е приеман почти в средата на годината, заяви доц. Красен Станчев
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.