Според експерти на МФ разходите ще надхвърлят приходите с 656 млн. лв.
Въпреки че данъчните и неданъчните приходи на държавата до края на март на тази година растат, хазната завършва първото тримесечие с дефицит. Това става ясно от представените вчера предварителни данни на Министерството на финансите.
Резултатите показват, че експертите на МФ смятат, че разходите ще надхвърлят приходите с 656 млн. лв. Причината, очаквано, е практически пълното развързване на кесията в последните месеци от правителството на премиера Бойко Борисов. Разбира се, това е оправдано с икономическите и социалните мерки в условията на пандемия.
„Съществен принос за нарастването на разходите през първото тримесечие на 2021 г. имат разходите, свързани с мерките за борба с COVID-19 и преодоляване на социално-икономическите последствия от пандемията. Принос за нарастване на разходите за субсидии за нетърговски предприятия имат плащанията по мярката „60/40“, мярката „80/20“, мярката „Запази ме“, мярката „Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки“, администрирана от НАП, и други. В частта на разходите за пенсии са изразходени близо 320 млн. лв. за добавки в размер на 50 лева към пенсиите на всички пенсионери за месеците от януари до март“, пишат от МС.
Така реално данните показват, че България за първи път в последните години влиза в спирала на дефицит толкова рано. Дори през 2020 г. в края на март бюджетът вървеше с огромен излишък, а дупка започна да се появява чак през ноември.
Припомняме, че крайният годишен дефицит за 2021 г. е разчетен за 4,9 млрд. лв.
Данните показват, че започва и стопяването на фискалния резерв, който по принцип финансира дефицита. Към момента правителството държи в БНБ почти 7,5 млрд. лв. От тях обаче 4,5 млрд. лв. не могат да бъдат ползвани, това са пари буфери за отделни системи.
Фактор
Резултатите показват, че експертите на МФ смятат, че разходите ще надхвърлят приходите с 656 млн. лв. Причината, очаквано, е практически пълното развързване на кесията в последните месеци от правителството на премиера Бойко Борисов. Разбира се, това е оправдано с икономическите и социалните мерки в условията на пандемия.
„Съществен принос за нарастването на разходите през първото тримесечие на 2021 г. имат разходите, свързани с мерките за борба с COVID-19 и преодоляване на социално-икономическите последствия от пандемията. Принос за нарастване на разходите за субсидии за нетърговски предприятия имат плащанията по мярката „60/40“, мярката „80/20“, мярката „Запази ме“, мярката „Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки“, администрирана от НАП, и други. В частта на разходите за пенсии са изразходени близо 320 млн. лв. за добавки в размер на 50 лева към пенсиите на всички пенсионери за месеците от януари до март“, пишат от МС.
Така реално данните показват, че България за първи път в последните години влиза в спирала на дефицит толкова рано. Дори през 2020 г. в края на март бюджетът вървеше с огромен излишък, а дупка започна да се появява чак през ноември.
Припомняме, че крайният годишен дефицит за 2021 г. е разчетен за 4,9 млрд. лв.
Данните показват, че започва и стопяването на фискалния резерв, който по принцип финансира дефицита. Към момента правителството държи в БНБ почти 7,5 млрд. лв. От тях обаче 4,5 млрд. лв. не могат да бъдат ползвани, това са пари буфери за отделни системи.
Още от Бизнес
Япония подписа историческо споразумение за износ на големи бойни кораби
Корабите от клас Mogami-class frigate се смятат за едни от най-съвременните военноморски платформи, разработени от Страната на изгряващото слънце
Китайските стоки стават по-скъпи от 1 юли: Мито за всяка една в пратка под 150 евро
"Ако имате 2 тениски, те ще бъдат обложени с 3 евро. Ако имате 3 тениски, пак е 3 евро, но ако имате една тениска, една чанта и едни обувки, имате 3 различни артикула по вид и тогава вече имате 3 по 3 – 9 евро“, посочва изпълнителният директор на Българската е-комерс асоциация Жанет Найденова
Франция и Германия постигнаха споразумение за управлението на KNDS, подготвя се мащабно борсово листване
В съвместно изявление двете държави подчертаха, че споразумението отразява общата им решимост да засилят индустриалния и отбранителния капацитет на Европа в условията на нарастващи геополитически предизвикателства