Включването на агент на ДС в спомена за лагера „Белене“ е гавра с паметта на българската съпротива срещу комунизма.
С възмущение проследихме скандала свързан с опита агент на ДС да бъде представен, като герой на антикомунизма. НПО „Софийска платформа“ е реализирала интервю с вербуван от тайните комунистически служби платен агент, под иначе благородното прикритие на антикомунист.
Възразяваме срещу акта с който доносник на службите, предавал за отношенията между николапетковистите, затворени от комунистическата власт, днес, си „спомня“ за репресираните.
Ние като наследници на николапетковистите ,преследвани от комунизма, държим паметта за тяхното дело да бъде представена коректно и почтено. Не е редно доносниците да са редом до жертвите на тоталитарната власт, в спомена за тях. Подобно смесване изкривява паметта и нарушава най-значимият за обществото ни спомен за съпротивата на българите срещу насилствено наложения комунистически режим.
Огромна е разликата между слугувалите на режима и тези, които са се съпротивявали с риск за живота си. Едните са получавали привилегии и пари, а другите смъртни присъди.
БЗНС се надява, че подобни грешки няма да доведат до компрометиране и изкривяване на историческата истина. Като наследници на българските демократи лежали в комунистическите лагери и затвори, считаме, че тяхната съпротива е част от националната ни идентичност и демократичната памет на обществото. Да помним героите си, а не предателите!
Коментар на Управителния съвет на БЗНС


Коментари (0)