Архиепископът на Кентърбъри - Джъстин Уелби, започна службата за коронацията на крал Чарлз III с думите:
"Скъпи почитаеми, ние сме се събрали, за да се поклоним и да възхвалим Всемогъщия Бог; да отпразнуваме живота на нашите народи; да се помолим за Чарлз, нашия крал; да признаем и да благодарим за живота му в служба на тази нация, на кралствата и на Британската общност; и да станем свидетели с радост на неговото помазване и коронясване, на това, че е отделен и посветен в служба на своя народ."
"Нека се посветим еднакво, с тяло, ум и дух, на обновена вяра, радостна надежда и ангажимент да си служим един на друг в любов." - каза той.
Неговото встъпление беше последвано от изпълнение на "Kyrie eleison" - за първи път музикално произведение на уелски език се изпълнява на коронация.
Застанал до 700-годишния стол за коронация, Чарлз се обърна с лице към четирите страни на абатството, за да бъде провъзгласен за "несъмнен крал" пред паството.
Събралите се ликуваха с думите "Бог да пази крал Чарлз!", последвано от тръбни звуци при всяка декларация.
Чарлз положи коронационната клетва - законово изискване, тъй като законът, приет през 1689 г., задължава крал Уилям и кралица Мери да обещаят да поддържат протестантската вяра.
"Аз, Чарлз, тържествено и искрено в присъствието на Бога изповядвам, свидетелствам и заявявам, че съм верен протестант и че според истинското намерение на постановленията, които осигуряват протестантското наследяване на престола, ще подкрепям и поддържам споменатите постановления в рамките на силите си според закона." - каза той.
През същата година парламентът приема закон, който забранява на всеки католик да заеме трона - правило, което все още е в сила.
Този закон води началото си от времето на Тюдорите в Англия през 1500 г., когато крал Хенри VIII прекъсва католическите си връзки и основава Англиканската църква, за да може да прекрати първия си брак с испанската Екатерина Арагонска.
След като положи клетвата, кралят седна на стола на властта.
Църковният хор запя Gloria in Excelsis Deo (Слава на Бога във висините). /БГНЕС
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар