Районите в югоизточната и източната част на планината Пентели в североизточната част на Атина, които са горели многократно през последните 30 години, са застрашени от опустиняване. Частта на планината, която е обърната към градовете Неа Макри, Маратон, Драфи, Пентели и Диони, е силно засегнати от множество пожари.
„Това са райони, които са се възстановили по естествен път през последните 15 години, което означава, че са били в точката, в която една гора може да оцелее и да успее да се възстанови отново. В други райони е било извършено изкуствено залесяване, което е труден, времеемък и скъп процес. А сега, в рамките на 20 часа, всичко беше унищожено.“ - разказва пред „Катимерини“ Никос Георгиадис, лесовъд и председател на програмата за сухоземни гори на WWF в Гърция.
Данните за пожарите, избухнали в Атика през последните 30 години, показват, че Източна Атика е район, който гори отново и отново, като имената на едни и същи селища се появяват многократно в информационните бюлетини на противопожарната служба през 2007, 2009, 2016, 2018 и 2021 г. Справянето с пожарите в планините около Атина изглежда е сизифовска задача - битка, загубена от самото начало.
Георгиадис казва, че условията, които са породили последните пожари, очевидно са били екстремни и пламъците са се движили много бързо, като само за няколко часа са изминали 35 км. Въпреки това, „когато залесявате даден район, трябва да можете по някакъв начин да осигурите защита на залесяването. Това са много пари и изисква много усилия от много хора, а всичко е унищожено в рамките на 10 часа“, казва той. „Този пожар е надгробен камък за много части на Източна Атика. Когато едно и също място гори толкова често, почвата се губи и природата губи силата си, тя не може да поддържа нова растителност.“ - пояснява лесовъдът.
Що се отнася до превантивните дейности, Георгиадис казва, че те често са спирани заради прекаленото усърдие на хора, които нямат нищо общо с предотвратяването на пожари.
„Хората трябва да разберат, че за да се защити една планина, може да се наложи да се пожертва част от нейната зеленина. Когато се изпълняват проекти, получаваме много жалби - представям си, че и други ги получават - относно тези интервенции, в резултат на което някои от тях не се завършват именно заради реакциите.“ - разказва Георгиадис.
По думите му, в новите климатични условия са необходими интервенции, които трябва да бъдат добре планирани и координирани. „Очевидно е, че не успяваме да защитим Пентиликон с това, което правим днес“, допълва той.
В участъка от северната страна на планината Пентели, от страната на Дионисос, където пламъците достигнаха при последния пожар, има стари борови гори, които не са горели от много години и затова е вероятно да се възстановят по естествен път, казва Георгиадис.
Той също така обяснява, че пожарът, започнал на 11 август близо до Варнавас (на 35 км. северно от Атина) и достигнал до другата страна на планината Пентели, има много общи характеристики с горския пожар от 2009 г. в същия район. Топографията на района, в съчетание с вятъра, са били сходни при двата инцидента, така че тези знания може да помогнат на властите да създадат защитни зони в районите, които пожарите могат да достигнат. Във всеки случай е необходимо много повече за справяне с горските пожари поради екстремните условия, на които ставаме свидетели все по-често. /БГНЕС
Още от Свят
От 20 април Финландия инициира пълно и безусловно прекратяване на огъня в Украйна
Финландският президент посочва, че разочарованието на Доналд Тръмп от забавянето на Русия в прилагането на примирието нараства
Зеленски призова за натиск към Русия и още системи за отбрана за Украйна
В обръщението си от 30 март той апелира за всички възможни мерки да се прекъсне „способността на Русия да води война и да поддържа системата, която не иска нищо друго освен война"
Тръмп с нови заплахи към Зеленски: Ще има големи проблеми, ако не подпише сделката за редкоземни метали
Администрацията на новия американски президент твърди, че сделката за минералите като съществена част от пътя на Украйна към мира