10 Януари, 2025

Чатботовете с ИИ все повече наподобяват човешкия мозък, Илон Мъск се коси за обучението им

Чатботовете с ИИ все повече наподобяват човешкия мозък, Илон Мъск се коси за обучението им

Стоп къдър

недостигът на данни е основният проблем, който ограничава създаването на наистина революционни модели на ИИ.

Стоящият в основата на стартирането на OpenAI Илон Мъск заяви, че специалистите в областта на изкуствения интелект (ИИ) са се сблъскали с нови предизвикателства. Според него в света са свършили данните за обучение на невронните мрежи, като това се е случило още през миналата година.

По оценката на Мъск, единственото решение на този проблем са синтетичните данни – особен тип информация, която ИИ генерира самостоятелно по време на обучението си. Милиардерът отбеляза, че с тяхна помощ невронните мрежи ще могат „да се самооценяват и да преминават през процес на самообучение“.

Недостигът на данни за обучение на ИИ не се обсъжда за първи път. Бившият главен научен сътрудник на OpenAI Иля Суцкевер също смята, че бъдещето е в синтетичните данни. Той прогнозира, че за разлика от настоящия ИИ, който често съпоставя модели на базата на вече видяно съдържание, бъдещите системи ще могат да решават задачи стъпка по стъпка по начин, наподобяващ мисловния процес.

В същото време технологични гиганти, сред които OpenAI и Microsoft, вече активно използват синтетични данни за обучение на своите водещи модели. Според анализаторите от Gartner, 60% от данните, използвани в това направление, са специално генерирани. Съществува обаче риск невронните мрежи да станат по-предубедени и ограничени, тъй като изкуствено създаденото за обучение съдържание неизбежно се базира на вече съществуващи материали.

Смята се, че в момента именно недостигът на данни е основният проблем, който ограничава създаването на наистина революционни модели на ИИ. Ефективността на новия подход може да бъде оценена още през 2025 година, когато се очаква пускането на GPT-5, който трябва да се превърне в първия пълноценен изкуствен общ интелект (AGI).

Свежо изследване показа, че чатботовете с ИИ все повече наподобяват човешкия мозък. В частност се потвърди хипотезата, че с развитието си текстовите невронни мрежи не само работят по-добре, но и придобиват повече общи черти с мозъка.

От своя страна, Илон Мъск прогнозира, че до края на 2025 година ИИ ще стане по-умен от всеки човек. Вероятността ИИ да надмине интелекта на всички хора, взети заедно, до 2030 година е 100%.

Превод: faktor.bg

Сподели:
Firefly Aerospace ще изпрати космически апарат до Луната през януари

Firefly Aerospace ще изпрати космически апарат до Луната през януари

Първият американски космически апарат, след като над 50 години не бяха кацали апарати на спътника на Земята, се приземи на Луната миналата година, мисията за втория полет е по поръчка на НАСА

Учените забелязаха косатка, която не изоставя и носи тялото на мъртвото си новородено

Учените забелязаха косатка, която не изоставя и носи тялото на мъртвото си новородено

Това е същата майка, която плува с мъртвата си рожба седем години след като това се е случило с друго нейно малко

Преди  2 милиарда години Луната е имала магнитно поле

Преди 2 милиарда години Луната е имала магнитно поле

Анализирани са 9 базалтови проби от Океана на бурите