31 Март, 2025

Чавушоглу: Влизането на Швеция в НАТО не може да е условие за продажбата на Турция на самолети Ф-16

Чавушоглу: Влизането на Швеция в НАТО не може да е условие за продажбата на Турция на самолети Ф-16

Мевлют Чавушоглу

Анкара смята, че Стокхолм все още не е изпълнил условията на меморандума, подписан през 2022 г

Турция смята, че Швеция все още не е готова да влезе в НАТО, а да бъде превърнато присъединяването й към алианса в условие за продажбата на Анкара на самолети Ф-16 от Съединените щати е недопустимо, заяви днес турският външен министър Мевлют Чавушоглу за телевизия А Хабер, предаде ТАСС.

"Прави се опит членството на Финландия и Швеция в НАТО да се представи като условие за продажбата на Ф-16 на нас. Това е недопустимо, ние няма да приемем това. Финландия одобрихме, но Швеция засега изключихме. Тя е все още далече от присъединяване към НАТО, не е готова и е далече от това. Необходимо е време", заяви министърът. Той отбеляза, че "се е засилила активността" в САЩ по въпроса за продажбата на Турция на самолетите, което дава надежда за положително развитие.

"Виждаме, че в Конгреса върви усилена работа. Има редица сенатори, които са против тази сделка. Но ние виждаме, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън полага усилия за намиране на решение. Сега задачата е в това да убедим няколко сенатори", посочи Чавушоглу.

Турция иска да придобие 40 изтребителя Ф-16 Блок 70 и 80 комплекта Блок 70, за да модернизира военновъздушните си сили. Анкара обяви желанието си да закупи Ф-16, след като беше изключена от американската програма за изтребители-бомбардировачи от пето поколение Ф-35 поради закупуването на руски зенитно-ракетни системи С-400. По-рано Байдън изрази увереност, че администрацията на САЩ ще успее да осигури одобрението на Конгреса за тези планове. Въпреки това въпросът досега не е решен.

Анкара продължава да блокира кандидатурата на Швеция за членство в НАТО, отказвайки да я одобри на парламентарно ниво, тъй като смята, че Стокхолм все още не е изпълнил условията на меморандума, подписан през 2022 г., относно изпълнението на изискванията от страна на Турция. Страната изчаква влизането в сила на новото антитерористично законодателство на Швеция това лято, преди да оцени готовността на страната да се присъедини към НАТО.

Също в ефира на телевизия А Хабер Чавушоглу заяви, че посещение на руския президент Владимир Путин в Турция или на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Русия в скоро време не се предвижда.

"В момента не се планира посещение на Путин в Турция или на Ердоган в Москва. Нашият президент обаче води активна дипломация. Той провежда активни телефонни разговори с Путин, а също така поддържа контакт с (украинския президент Володимир) Зеленски", каза министърът.
Сподели:
Илон Мъск пак дава акъл на Европа: Присъдата на Льо Пен ще има обратен ефект

Илон Мъск пак дава акъл на Европа: Присъдата на Льо Пен ще има обратен ефект

"Когато радикалната левица не може да спечели чрез демократичен вот, тя злоупотребява със съдебната система, за да вкарва опонентите си в затвора", казва милиардерът

"Всеки, който може да носи оръжие" - "Хамас" призова за световна съпротива срещу плана на Тръмп за Газа

"Всеки, който може да носи оръжие" - "Хамас" призова за световна съпротива срещу плана на Тръмп за Газа

Нетаняху предложи да позволи на лидерите на "Хамас" да напуснат Газа, но поиска групировката да сложи оръжие

Сенките на руската хибридна война в италианското небе предизвикват разследвания

Сенките на руската хибридна война в италианското небе предизвикват разследвания

В района се намират заводи на "Леонардо" – водещата италианска компания в отбранителната индустрия, а не далеч в Солбяте Олона е разположена оперативната база на командване на НАТО.