18 Март, 2026

МВнР: 9 наши сънародници са в неизвестност след пожара на гръцкия ферибот (обновена)

МВнР:  9 наши сънародници са в неизвестност след пожара на гръцкия ферибот (обновена)

По данни на транспортна фирма четирима българи още са блокирани на пламналия плавателен съд

Български шофьор продължава да е блокиран на горящия ферибот в Йонийско море, а други трима български шофьори на камиони са на палубата и предстои да бъдат евакуирани.

Това съобщи собственикът на пловдивска транспортна фирма Илиян Филипов пред БНТ.

По информация на БНР става дума за 9 българи са в неизвестност по информация на Министерство на външните работи. Общо на ферибота е имало 127 сънародници. Посолството ни в Атина е създало кризисен щаб, българският консул от Солун вече е пристигнал на Корфу, където са евакуирани спасените пътници и екипаж.

37 служители на Филипов са пътували с общо 33 камиона на ферибота, който пламна рано тази сутрин. Трима шофьори са останали на палубата, а четвърти е в помещение, до което не достигат огънят и димът.

"Тримата на палубата предстои да бъдат евакуирани. И има един шофьор, заклещен с турски шофьор в помещение, в което отдолу и отгоре гори, но няма дим", каза Илиян Филипов.

По-рано бе съобщено, че 11 души са в неизвестност, а двама - българин и турски гражданин, са на ферибота. 

От Министерството на външните ни работи заявиха, че няма данни за пострадали българи при пожара, избухнал на ферибота в Йонийско море, като не съобщиха, че на кораба все още има наши сънародници в беда. 

На кораба, плаващ под италиански флаг до Гърция, е имало около 100 българи. 

Спасените пътници са превозени до о. Корфу, а петима души са в болница заради вдишване на дима. Няма опасност за живота им, съобщава в. "Катимерини". Акцията по спасяване на пътниците, останали на ферибота, продължава и в момента. Разходите за настаняването на пътниците в хотели ще бъдат поети от собственика на кораба. 

По данни на бреговата охрана трима от изчезналите са гърци. 

Сподели:

Коментари (0)

  Руските окупатори създават риск от тежка ядрена авария, сравнима с Чернобил, в центъра на Европа

Руските окупатори създават риск от тежка ядрена авария, сравнима с Чернобил, в центъра на Европа

На дневен ред пред международната общност е необходимостта от възстановяване на украинския контрол върху Запорожката атомна електроцентрала

Иран удари край военна база на Австралия в ОАЕ – регионът на ръба на нова ескалация

Иран удари край военна база на Австралия в ОАЕ – регионът на ръба на нова ескалация

Снаряд е падал в близост до базата „Ал Минхад“, има щети по цивилни обекти, но австралийските военни са невредими

Италия призова за спешни действия: Взривоопасен руски танкер се носи без екипаж в Средиземно море

Италия призова за спешни действия: Взривоопасен руски танкер се носи без екипаж в Средиземно море

Италия и още осем страни призоваха за спешни действия. Плавателният съд е натоварен с втечнен природен газ, на внего няма екипаж и е с голяма пробойна в корпуса