17 Февруари, 2025

Четирима кандидати наддават за Виваком, с най-големи шансове - американски фонд

Четирима кандидати наддават за Виваком, с най-големи шансове - американски фонд

Това е е най-големият оператор в България по приходи, като 2018 г. те са 948 млн. лева

Четирима кандидати се конкурират да купят най-големия български телеком “Виваком”, научи “24 часа” от свои източници. Процедурата по продажбата бе стартирана преди няколко месеца, а инвестиционната банка “Лазард” е консултант.

“Юнайтед груп”, собственост на фондовете “БиСи партнърс” и Кей Кей Ар (KKR), и фондът “Провидънс екуити партнърс” участват със сигурност, пише американското издание “Файненшъл таймс”.

Според два източника, пряко запознати със ситуацията, и двата фонда са подали индикативни оферти и в момента се запознават със състоянието на телекома.
“Юнайтед груп” е предложил 1,1млрд. евро, докато “Провидънс” - 1,05 млрд. евро, твърдят още източниците на изданието. Очаква се “Виваком” да бъде оценен на около 1,2 млрд. евро въз основа на последните сделки в региона за телекомуникационни активи. Преди по-малко от четири години бизнесменът Спас Русев и партньорите му придобиха “Виваком” за 330 млн. евро, допълва вестникът.
“Юнайтед груп” има бизнес основно в Западните Балкани, най-вече в Сърбия. Той е стъпил там преди години с изкупуването на операторите SBB, Telemach Slovenia и Telemach BiH.

Компанията продължава да се разширява чрез придобивания на местни кабелни оператори, платформи за медийно съдържание и мобилни услуги. Сега предлага телевизия и фиксирана и мобилна телефония в бивша Югославия, медийно съдържание и рекламен бизнес. Миноритарен акционер в “Юнайтед груп” е и Европейската банка за възстановяване и развитие (EБВР).

Фондът “БиСи партнърс”, който е основен собственика на “Юнайтед груп”, управлява активи с годишни приходи от над 35 млрд. долара. Общите активи под негово управление са на стойност над 22 млрд. долара.

“Провидънс екуити партнърс” e базиран в щата Ню Йорк фонд с фокус върху инвестиции в медии, комуникации, образование и информационни технологии. Неговата оферта за “Виваком” се смята за най-сериозна в сегашната процедура. Има инвестции в редица компании, които развиват бизнес също в кабелната телевизия и медийно съдържание.

Шведската “Модерн таймс груп”, която доскоро притежава “Нова телевизия”, продаде медийните си компании в балтийските държави на “Провидънс”. Активите, които управлява американският фонд, са за над 45 млрд. долара.

Двата фонда са отказали да коментират участието си в сделката за “Виваком” пред “Файненшъл таймс”.

Според информация на “24 часа” има още двама кандидати, но те най-вероятно няма да подадат оферти и поради това имената им не се обявяват.
Сделката за “Виваком” се очаква да приключи до края на тази година.- Ако тя е успешна, би означавало, че “Виваком” ще има шести собственик. Последната смяна на собствеността бе през 2016 г. Тогава руската банка ВТБ организира търг като кредитор на телекома. Наддаването бе спечелено от Спас Русев, който придоби 46% от “Виваком” за 330 млн. евро. Другите акционери в момета са ВТБ и кредитори на телекома.

Тогава продажбата беше оспорвана от руснака Дмитрий Косарев, но през юли лондонски съд отхвърли претенциите му.

“Виваком” е най-големият оператор в България по приходи, като 2018 г. те са 948 млн. лв., а печалбата преди данъци е 359,8 млн. лв. Телекомът има над 3 млн. абонати, които ползват мобилни услуги, тези с фиксиран интернет са 444 000, а на телевизионни услуги - 468 хил.

Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.