24 Ноември, 2024

​Домашните любимци и алкохолът – душмани на пълноценния сън

​Домашните любимци и алкохолът – душмани на пълноценния сън

Сънят е ритмична мозъчна дейност, която е на една честота под тази на будността ни, която наричаме „Алфа”. Той е ритмизирана циклична дейност, при която се редуват по-повърхностен с дълбок сън. Всеки цикъл е по 90 минути, а нормалната продължителност е поне четири-пет цикъла за нощта. Затова съвсем нормално е, ако човек се събужда по време на повърхностния сън. Но когато е по-млад, тези събуждания са по-кратки и не се помнят. Когато започваме да остаряваме, се будим по-често и помним тези интервали. Това обясни по Нова ТВ д-р Мария Папазова.

Тя съветва младите родители да внимават при какви условия заспиват децата им. По думите й нуждата от сън при новородените е 15-16 часа дневно, при децата между 5 и 9 години – 10 часа сън, при юношите – 9 часа сън, а при възрастните – 7-8 часа сън.

Освен това посочи и пет ежедневни грешки, които вредят на нашия сън.

Първата от тях са домашните любимци. Оказва се, че 63% от хората с домашни любимци, спят с тях в една стая, което определено е причина за непълноценен сън.

Ако нагласявате алармата за събуждане да ви звъни през 5 минути и така отлагате ставането си сутрин, ще бъдете уморени през целия ден. Причината – при повторните задрямвания, не може да се завърши целият цикъл на съня.

Алкохолът преди лягане също пречи на нашия сън, тъй като превъзбужда съзнанието, с което подсъзнателно нарушава спокойния сън.

Таблетите, телефоните и останалата техника трябва да са извън стаята, в която спим, за да имаме здрав сън.

Използването на електроника два часа преди лягане също пречи да спим спокойно.

Като най-добър лек за спокоен и здравословен сън д-р Папазова препоръчва природните средства, вместо медикаментите, които се предлагат в аптеките. 

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция