25 Ноември, 2024

​Как да преживеем по-леко капризите на времето

​Как да преживеем по-леко капризите на времето

Промените на времето влияят на тонуса на кръвоносните съдове, скоростта на кръвообращението, честотата на сърдечните съкращения и дълбочината на дишането. Най-силно са проявени тези оплаквания при възрастните и хората с хронични заболявания, като жените са по-уязвими. Тези хора реагират на промяната във времето със слабост, главоболие, болезнени усещания в ставите и мускулите.

При ниски температури кръвоносните съдове се свиват, което води до повишаване на кръвното налягане. Независимо от това хората с високо кръвно налягане не трябва да променят дозите от лекарствата, които приемат, а само да променят храненето си и да увеличат физическите натоварвания. Дъждовните дни са причина за изостряне на заболяванията на нервната система и появата на депресии. При тези времеви промени се препоръчва да се намали темпото на работа, да се приемат повече течности – най-добре билков чай и отвари, които съдържат успокояващи компоненти. Да се провеждат по-често закаляващи процедури.

Трябва да се консумират повече плодове и зеленчуци, по-малко сол и алкохол. За предпочитане е супа с месо и зеленчуци пред чаша кафе. За подобряване на циркулацията на кръвта всеки ден е добре да изяждате по една кисела краставичка или филия пълнозърнест хляб, намазана с горчица. За циркулацията на кръвта е важен микроелементът хром, който се съдържа в гъбите, стафидите и ядките. За жените е необходимо желязо, затова те трябва да ядат ябълки, магданоз, грах и тиквени семки. За енергия в дъждовните дни е добре да се консумират рукола и броколи. Най-важното е да приемате достатъчно вода, в която да добавяте прясно изцеден лимон.

Мъглата се отразява неблагоприятно върху здравето на децата, болните с респираторни заболявания, както и на тези с хронични белодробни заболявания. Пийте горещи течности колкото се може по-често. Дишайте през носа. Дишайте през шал, но за не повече от няколко минути. Бактериите ще полепнат по него.

(Д-р Бисер Георгиев, в. „24 часа“)

Сподели:

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция