Всеки десети българин или близо 500 000 души страдат от захарна болест в България, посочиха организаторите, позовавайки се на данни от 2012 година. Процентът е 9.6% за миналата година, като той непрекъснато расте в последните десетилетия.
В края на март е проведено социологическо онлайн проучване сред 1000 пълнолетни граждани, което има за цел да даде представа относно степента на информираност по отношение на симптомите, допустимите нива на кръвната захар и честота на посещенията при личните лекари и изследванията за диабет.
Повече от 60% от анкетираните, които не са диагностицирани с диабет не разпознават основните признаци за наличие на диабет. Цели 68% посочват за основен симптом сърцебиенето, а на практика той не е специфичен признак на заболяването, посочи проф. Михаил Боянов от клиниката по ендокринология на УМБАЛ "Александровска".
Едва 5-6% участниците в изследването са наясно, че жаждата, честото уриниране и трудно заздравяване на рани, например, са основни белези на диабета.
Втората изследвана група хора са такива, които вече страдат от болестта. Нивото на информираност сред тях е по-голямо, но голяма част от тях не познават добре стойностите на кръвна захар и гликиран хемоглобин, които са допустими.
Голяма част от пациентите (40%), лекуващи се с таблетки не са посещавали специалист-ендокрилоног през изминалата година и не са изследвали стойностите на гликирания хемоглобин - показателят, отразяващ контрола на диабета през последните три месеца.
Всяка година вследствие на диабета у нас умират над 8000 души и се правят близо 5000 ампутации на долен крайник, посочват още организаторите на кампанията. Броят се покачва още повече, когато се отчетат и смъртните случаи, резултат от усложненията, предизвикани от диабета.
Голямата цел на кампанията ще бъде насочена към профилактика - първична и вторична и информиране на обществото, че диабетът може да се лекува, да се отложи с години назад във времето и да се предотвратят усложненията му. За целта ще бъдат проведени редица улични кампании, семинари и други. Подготвя се специализиран сайт www.diabet.zdrave.bg, който ще тръгне до седмица, като към него има и рекламно клипче.
Организаторите се надяват и на помощ от страната на държава и медиите в негово разпространение, като засега реакциите от страна на здравния министър са положителни.
„Министър Андреева посочи профилактиката като основен свой приоритет, но се надяваме това да има и финансово изражение", посочи председателят на УС на Националната пациентска организация.
Той даде за пример други европейски държави, където здравните фондове сами спонсорират подобни кампании, тъй като са наясно, че обученият човек струва по-малко на здравната система.
Държавна политика трябва да бъде създаването на диабетен регистър на всички болни от диабет тип 1 и 2. Само със създаването на подобен регистър може качествено и истински да се осигури контрол на пациентите, да се следи тяхното състояние и да се прецизира терапията.
„Всичко останало е приблизително", категорична бе проф. д-р Сабина Захариева - национален консултант по ендокринология.
Тя е получила уверението на министър Андреева, че разработването на такъв регистър ще стартира в най-скоро време.
Още от Чичо доктор
Прегърни здравето си: Как физическата близост лекува тялото и ума
Не бива да подценяваме силата на простия допир – прегръдките, държането за ръце и нежните докосвания - 7 причини, за да го правим
В "Пирогов" са помогнали на 27 жени, инжектирани с ботулинов токсин
Седем от жените е трябвало да останат на лечение, а останалите са били с по-леки симптоми
Модифицирани играчки дават шанс на деца с увреждания да се забавляват и учат
Терапевтът Джеси Саймън от Международната академия на надеждата добавя сензори и прекъсвачи, улесняващи държането и управлението на играчките